Dubai új épületei meghökkentő formájukkal minden szempárt maguk felé fordítanak, azonban azt kevesen tudják, hogy ezek a hatalmas épületek környezettudatos megoldásaikat tekintve is egyedülállóak a világon.
Legutóbb egy hatalmas felhőkarcoló építését kezdték meg a dubai tengerparton, mely várhatóan 2010-re készül majd el.
Az építmény egy központi tengely mentén emeletenként képes forogni, tehát folyamatosan mozgásban lesz, és egyetlen gombnyomásra tudja változtatni az alakját; előreláthatólag 90 perc alatt tesz majd meg egy teljes fordulatot.
Az épület déli homlokzatát napelemek fogják borítani, ezzel biztosítják majd a melegvíz-fogyasztást; miközben az északi részből a lakók a Perzsa-öbölben gyönyörködhetnek majd.
A 400 m magas torony jellemzője, hogy energiaszükséglete 65 %-kal kevesebb lesz, mint egy hagyományos, hasonló méretű felhőkarcolóé. Mindez az épület felső részébe telepített 29 m átmérőjű, 225 kilowatt teljesítményű három óriási szélturbinának, a forgó emeletek közötti további 48 szélturbinának, valamint 4000 napkollektornak lesz köszönhető. Az energiatudatosságot egyéb megoldások is reprezentálják: ide tartozik például a meleg levegőt visszaforgató rendszer, az intelligens világítás, illetve a szennyvíz újrahasznosítás.
A tervek szerint a létesítmény tehát 5 azonos méretű épület energiaigényét is képes kielégíteni; így a szomszédos épületek energiaellátásáról is gondoskodhat majd. Az építők Moszkvában is egy hasonló torony létrehozását tervezik.