Kondenzcsík esett darabjaira Mosonszolnok fölött

A jelenség kialakulásáért az úgynevezett Crown-instabilitás felelős.

Látványos jelenségnek lehettek délután szemtanúi Mosonszolnok közelében azok, akik tekintetüket az égre szegezték. Egy repülőgép kondenzcsíkja feldarabolódott, és a kondenzcsík hossztengelye mentén a szétszakadt részek közel szimmetrikussá váltak. Ezt a jelenséget szaknyelven Crown-instabilitásnak nevezzük.

A nem mindennapi jelenségről Peterdy Péter lelkes észlelőnk készített néhány szép fotót, amiket ezúton is nagyon szépen köszönünk!


Íme, az örvények által feldarabolt kondenzcsík

 de mi is az a crown-instabilitás?

A Crow-instabilitás egy fizikai jelenség, amely hullámokat és fodrokat hoz létre a felhőkben és a kondenzcsíkokban. A jelenség a Kelvin-Helmholtz instabilitás (KH-instabilitás) egy fajtája, amelyet S. C. Crow amerikai fizikus írt le először. Szükség van arra, hogy az itt található légrétegek különböző hőmérséklettel, illetve sűrűséggel rendelkezzenek, valamint kellően magas páratartalom is kell a kondenzcsík kialakulásához. Fontos tényező még a repülőgépek szárnyvéglapjairól leszakadó örvények is, melyek örvénysorokat hoznak létre. Ezek az örvények egyre nagyobbak lesznek, minél távolabb kerülnek a repülőgéptől. Így ezek az örvények szakaszonként elérik a kondenzcsíkot is, melyet feldarabolnak, és az egymással szemben forgó örvények akár gyűrűket is létre tudnak hozni a kondenzcsík feldarabolt részeiből.

Szerző: Időkép
Megjelent: 2024.05.05 18:24


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

Örvények daraboltak fel egy kondenzcsíkot
Egy hatalmas 7-es jelent meg a Csendes-óceán felett
Szokatlan látvány: gólya telel a zúzmarás ködben