Tavaly májusban országos szinten 20 napon regisztráltak zivatart, ebből 7 alkalommal jég is hullott. 2009 májusának első napján a középső területeken, illetve a Dunántúl keleti felé voltak viharos széllel, jégesővel kísért zivatarok. Május 3-án a déli megyékből jelentettek elektromos kisülésekkel járó csapadékot, míg 4-én a Dunántúlon többfelé volt jégeső; a Bakonyban közel 30 mm csapadék is hullott. Május 5-én a viharos északnyugati szél mellett csak néhány helyen volt zivatar, ám a Kékestetőn ez alkalommal is jégeső esett.
Mi várható most?
Örömmel jelentjük, hogy lassan megkezdődik az idei viharvadász-szezon. Jelenleg Nyugat-Európa felett egy magassági hidegcsepp helyezkedik el, így a következő napokban várhatóan egy mediterrán ciklon fogja meghatározni az időjárásunkat. Délnyugati áramlással egyelőre meleg, nedves, labilis levegő áramlik térségünkbe, amely egyre többfelé fog zivatarokat eredményezni.
Hétfőn hazánktól keletre húzódik a meleg, nedves szállítószalag, mely az északkeleti megyék időjárására lehet nagyobb befolyással. Itt akár egy-egy hevesebb, néhány cm-es átmérőjű jéggel, viharos kifutószéllel kísért zivatar is kialakulhat. A Dunántúl keleti és északi felén, valamint a középső területeken szintén lehetnek zivatarok, ezek felhőszakadással járhatnak, rövid idő alatt akár 15-20 mm-t meghaladó csapadék is hullhat. A Pécs-Eger tengelytől délkeletre a maximumok többfelé 25 fok fölé kúsztak, míg északnyugaton ennél jó pár fokkal hűvösebb az idő. Kedden a jelenlegi modell-futások szerint északkeleten és délnyugaton van a legnagyobb esély viharok kialakulására.
A folytatásban kezdetben elszórtan, majd többfelé valószínű eső, zápor, zivatar. Helyenként heves zivatarok is előfordulhatnak majd, a hét második felére valamelyest a hőmérsékletek is csökkenni fognak. Csütörtökön a zivataroktól függetlenül is erős délkeleti légmozgás várható.
Az eseményeket - amennyiben hevessé válnak - természetesen élőben is közvetítjük majd!