Szeptemberben fejeződött be az amerikaiak világszerte felhasznált időjárási előrejelző modelljének, a GFS új verziójának a tesztelése. Az eredményeket múlt héten prezentálták az NCEP (Nemzeti Előrejelző Központ) igazgatójának, aki jóváhagyta az új verzió üzembe helyezését, ezzel az utolsó akadály is elhárult a projekt befejezése elől.
2019. június 12-én debütál az új rendszer
Az új verzió felér egy teljes karosszériacserével, ugyanis a szoftver lelkét adó Global Spectral Model dinamikus magot
38 év után nyugdíjazzák,
helyére a tudomány mai állása szerinti legmodernebb FV3 dinamikus mag kerül. A dinamikus mag az előrejelző szoftver lelke, megadja, hogy milyen matematikai egyenletek mentén modellezzük a valóságot és a benne lejátszó folyamatokat, úgy, hogy az egyszerre maradjon pontos, de számítógépekkel mégis gyorsan kiszámolható. Ennek első eredményeként bár a modell felbontását idén nem növelik (marad 13 kilométeres), mégis, az FV3 mag
eredményesebben tudja előrejelezni a kisebb térbeli kiterjedésű folyamatokat.
Az új FV3 mag képes egy adott területre (pl. egy hurrikán környezetére) nagyobb felbontásban "ráfókuszálni"
Nagy hír ez minden időjárás iránt érdeklődőnek, hiszen a naponta négyszer futtatott amerikai modell kimenete ingyenesen hozzáférhető, emiatt rengeteg szervezet használja produktumait. Az amerikai előrejelzések pontosságukat tekitnve az elmúlt években egyre hátrébb csúsztak a nemzetközi versenyben (intő jel, hogy az Egyesült Államokban pusztító hurrikánok útvonalát más országok előrejelző központjai pontosabban tudják prognosztizálni), ezért az amerikai kormányzat egy olyan ötéves terv végrehajtása mellett döntött 2016-ban, mellyel ismét a világ élvonalába kerülhetnek előrejelzéseikkel.
A januári frissítés pedig csak az első mérföldkő ezen az úton, a valószínűségi előrejelzésükbe várhatóan jövő ősszel implementálják az FV3 magot, majd 2020 elején a dinamikus mag után a modell többi elemét, így a felszínközeli folyamatokat leíró fizikai parametrizációkat cserélik és a függőleges felbontást is tervezik duplázni - ezek együtt várhatóan a mostani frissítésnél is nagyobb hatással lesznek a rövidtávú (1-2 napos) előrejelzések beválására.
A végcél egy egységes modell létrehozása,
mely egyszerre jelzi előre a légkör, az óceánok, de még az űridőjárás állapotát úgy, hogy ezek egymásra gyakorolt hatását a modulok között folyamatosan "egyezteti". Így modellezhetővé válik a hurrikánok által a tengerekből kiszívott hőenergia, vagy például a Kárpát-medencében november környékén gyakori, ködös helyzetekben a felszínközeli szennyezőanyagok (pl. a szálló por) felhőkondenzáló képességének figyelembe vétele az időjárás-előrejelzés számítása során. Mindebből pedig idehaza is profitálni fogunk.
További információk a projekt holnapján.
Frissítve (2019. január 24.): Az amerikai kormányzati leállás miatt az eredetileg január 24-ére tervezett bevezetést márciusra halasztották.
Frissítve (2019. március 2.): Tapasztalatok alapján az új modell rendszeresen alábecsli a hőmérsékletet, így bevezetését júniusra halasztották.
Szerző: Szente-Varga Bálint
Megjelent: 2018.10.08 17:46