Legelőször azonban tisztázzuk mi is az a konvekció. Konvekció esetén a felmelegedő levegőelem kitágul és veszít sűrűségéből, ami azt eredményezi, hogy függőleges irányba, felfelé kezd emelkedni. A konvekció az alapja a gomolyfelhők és így a záporok, zivatarok kialakulásának.
A legtöbb esetben a konvekciót a felszín felmelegedése indítja be, és ilyenkor a légelem a felszín közeléből indul útjára. Emelt konvekcióról akkor beszélünk, amikor nem a felszínről indul meg a feláramlás, hanem egy magasabban lévő réteg tetejéről. Ez lehet egy stabil légréteg, ami hajnalban Pécs környékén is adott volt. Ennek a rétegnek a tetején létrejövő felhőzet látványosan jelent meg a Tv-toronyban elhelyezett webkamera felvételén.
6 óra után nyugat felől zivatarfelhők kezdtek tornyosulni a horizont felett, melynek záporos csapadéka később Pécset is elérte, és egyszerűen belehullott a hullámzó felhőrétegbe.
Üzemeltető: Bkapti
A fent leírtakat a webkamera felvételén figyelhetjük meg:
Üzemeltető: Pécs-Tvtorony
A felvétel szépségét az adja meg, hogy látványosan jelent meg a felszín közeli stabil légréteg, miközben a felette létrejövő gomolyos felhőzet és a záporos csapadék egyértelmű jele volt a légkör instabilitásának.
Borítókép: Kiss Csaba
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2019.06.06 15:17