X2.3-as napkitörés

Ismét háborog a Nap: kedden este 11 órakor május óta nem látott erősségű kitörés történt.

Kedden este 10 óra 52 perckor X2.3-as erősségű napkitörést figyelt meg a NASA, 3-as erősségű rádiózavart észleltek. Utoljára májusban fordult elő ennél jelentősebb esemény.

Balra: a maihoz hasonló pénteki kitörés a NOAA SWPC felvételén

Ilyen kitörések alkalmával a röntgen- és egyéb fénysebességgel terjedő sugarak 8 percen belül elérik a Földet és átmeneti, rövid ideig tartó rádiózavarokat okozhatnak - ebből a megnövekedett sugárzásból jut tudomásunkra a kitörés ténye is.

Az esemény erősségétől függően - amennyiben a kitörés iránya a Föld felé nézett - 2-3 napon belül eléri bolygónkat az elektromos töltéssel rendelkező anyagfelhő (napszél), melyek akár károkat is tehetnek az elektromos eszközökben, főként a Földtől távolabb keringő műholdakban, de erősebb kitöréseknél akár érzékeny felszíni eszközökben is, ill. akár alacsonyabb szélességen is láthatóvá válik a sarki fény.

Az eddigi legerősebb kitörések listája itt látható

A naptevékenység az elmúlt napokban igen aktív, már több, X-es erősséget megközelítő kitörtés történt. Pénteken két, egy X1.7-es majd X2.1-es erősségű kitörést észleltek a szakemberek. A következő napokban újabb kitörések történhetnek.

Ajánló: Kövessék az űrviharokkal foglalkozó aloldalunkat!

Szerző: Szente-Varga Bálint
Megjelent: 2013.10.29 23:02


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

A jelenlegi napciklus eddigi legerősebb napkitörését észlelték csütörtök este
Éjjel érte el a Földet az évtized eddigi legnagyobb napkitörése
Erős napkitörés történt a Föld irányába kedden