Sorozatosan értek el bennünket az elmúlt időszakban nyugat, illetve délnyugat felől a kiadós esőzéseket okozó ciklonok. Az elmúlt egy hónap során több helyen két-, sőt háromhavi mennyiségnek megfelelő csapadék is lehullott, melynek következtében sajnos tovább nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága. Immáron 58 ezer hektáron alakult ki területi elöntés, ezen belül is elsősorban az Alföldön - olvashatjuk a Vízügyi honlapon.
Belvíz Mikófalva közelében - Danyi Gergő fotója, köszönjük szépen!
A napok óta tartó esős idő miatt a Balaton vízszintje péntek reggelre elérte a 129 centimétert, amely jóval magasabb a 110 centiméteres szabályozási maximumnál és a télen ideális 100 centiméteres magasságnál is. Szakemberek szerint
15 éve nem volt ilyen magas a tó vízszintje február közepén, mint most.
Nem csoda tehát, hogy a déli parton sokfelé megteltek az árkok, Balatonfenyvesen és Balatonmáriafürdőn pedig több nyaraló is vízben áll (MTI). Mintegy két hete számoltunk be róla, hogy ismét kinyitották a Sió-zsilipet, hogy ezzel is elősegítsék a túlzottan magas vízállás csökkentését.
Ugyanakkor - ha az elmúlt évekre gondolunk - ennél magasabb értékek is előfordultak. 2014 márciusában a mostanihoz hasonlóan szintén 129 centiméter volt a vízállás, majd ez év szeptemberében egészen 134 centiméterig nőtt a vízszint, mely új rekordot is jelentett.
Rekordmagas vízállás 2014 szeptemberében Balatonöszödön és Balatonszemesen
Kicsaphatja az erős északnyugati szél a tó vízét a déli parton
Ebben a helyzetben erős északnyugati szél esetén a déli parton bizony gyakran előfordul, hogy a tó vize elönti a part menti területeket, ahogy az két hete is történt.
Fonyódnál kicsapódó hullámok - Kacs Dávid fotója, köszönjük szépen!
A következő napokban főként szombaton lehet élénk az északnyugati szél, majd keddre egy hidegfront hozhat akár erősebb légmozgást is, így ismét előfordulhat, hogy a tó vize kicsapjon a déli parton.
Szerző: Cséki Gergő
Megjelent: 2016.02.19 12:53