Élő közvetítésünk itt olvasható >>>
Újra egy mediterrán ciklon bolondítja meg hazánk időjárását, a hétvégi havazást követő rövid szünet után szerda délutántól megint egyre többfelé számíthatunk csapadékra. A középpontjával a Földközi-tenger felett képződött ciklon hatására eleinte még csak nyugaton várható havazás, majd az egész országra kiterjed a csapadékmező.
Találkozhatunk majd a csapadék fajtáinak egész tárházával, az ország nyugati és keleti pontjai között teljesen más időjárási viszonyokra készülhetünk.
Összefoglalva a következőkre számíthatunk:
- Hófúvás: Dunántúlon, északkeleten
- Maximálisan lehulló friss hó mennyisége a Dél-Dunántúlon: 20-25 cm
- Maximálisan lehulló friss hó mennyisége a fővárosban: 10-15 cm
- Ónos eső: átmenetileg a Duna-Tisza közén, illetve keleten
(Mediterrán ciklonról lévén szó a halmazállapotváltozás határa és a lehulló csapadék mennyisége azonban továbbra is meglehetősen bizonytalan.)
Kedves Ágoston!
Elnézést a megkésett válaszért, csak rövidebb szabadságon voltam.
Az SMS-szövegekre csak javaslatot tettem, változtassátok meg nyugodtan, amire csak szeretnétek.
A harmadik kategóriában szerintem is mindenképp nagyobb területekben kellene gondolkodni, használhatnánk akár azt a régiós felbontást is, ami alapján mi most az általános riasztást végezzük, ezt a felosztást ugyanis meteorológia alapokra helyezve készítettük, figyelembe vettük a lokális viszonyokat, a klimatológiai sajátosságokat. Azonban ha a megyénkénti riasztás az Önök számára kényelmesebb, megfelelőbb (mert például megyénként vannak területi képviselők, vagy hasonlók), akkor használhatjuk a megyénkénti felosztást is. A hosszabb távú előrejelzésnél szerintem elegendő lenne a kódok egy butított verzióját használni, főleg a zivatarok miatt, hiszen azt még néhány órára előre is nehéz megmondani, hogy felhőszakadással, jégesővel kísért lesz-e vagy sem, nem beszélve a hőzivatarokról, amik szintén nagyon gyorsan ki tudnak alakulni. Csatolok egy javasolt verziót.
Ha az üzenetek úgyis e-mailben mennek majd ki, abban úgyis tudunk pontosítani, hogy egy adott régió mely részein van esély az adott időjárási eseményre, a nagyobb fokú bizonytalanság mellett emiatt is felesleges az irányítószámos felbontás. Ezeknek a szövegeknek is szeretnétek egy-egy sablont? Mert azt is lehet, hogy ha valami rendkívüli dolog van, pontosítás, változás, stb., akkor egy központi e-mail címre mindig küldünk egy kiegészítést, ha erre szükség van.
A riasztási eseményeknél hagytunk egy biztonsági korlátot, és ezt éppen a részletesebb felbontás, az irányítószám szerinti riasztás indokolja.
Példaként: A mellékelt riasztási térképet még február 3-án mentettem le, melynek a szövegében a következő olvasható: „Az ország északkeleti felében, illetve a keleti részén egyértelműen havazás várható, csütörtökön hajnalig általában2-5 cm, de főként Borsod megye keleti részén, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében helyenként 5-10 cm friss hó hullhat. … Csütörtökön a napi középhőmérséklet északkeleten helyenként -10 fok alatt valószínű.”
Ezen a napon az OMSZ-nak a szöveg szerint narancssárga fokozatot kellett volna kiadnia az északkeleti régióra, viszont – feltételezem azért, mert csak kis területet érintett a nagyobb mennyiségű hó – ezt nem tették meg, csak elsőfokú riasztás szerepelt a térképeken. Viszont egy irányítószámos rendszernél ennek igenis van jelentősége.
Szerző: Kurunczi Rita
Megjelent: 2010.02.10 13:36