A kísérleti eszköz a várnegyedben lévő tetőtéri iroda csúcsán, az Időkép (szintén kísérleti fázisban lévő) villám-lokalizációs hálózatának központi érzékelőjével azonos magasságban található, és ténylegesen másodpercenként frissülő szélirány, ill. szélsebesség, széllökés és irányváltozás-adatok mérésére, valamint továbbítására képes.
A szélmérő - a honlapon technikai okok miatt perceként frissülő - adatsora a fenti dobozban követhető.
Figyelem! A legfrisebb adatokhoz eléréséhez használjuk böngészőnk "Frissítés" opcióját!
Mindez azért rendkívü lényeges, mert a legtöbb időjárás-állomás (WS 2350, WMR-Oregon, stb.) legjobb esetben is csak 8 másodpercenként vesz mintát a pillanatnyi légmozgásból, így a legtöbbször egyszerűen nem észlelik a széllökések kiugróan magas értékeit. Egy erős széllökés általában 3-5 másodpercig tart - így sokszor "láthatatlanok" az időjárás-állomások számára. Ez okozza, hogy számos esetben még a szabványosan - 10 m magasan, szélárnyéktól mentesen - elhelyezett szélmérők is alig-alig tudják érzékelni a tényleges széllökéseket, és az erősségének felét jelzik vissza csupán.
Megjegyzés - Léteznek ugyan ténylegesen másodpec felbontású szélmérők, de ezek általában rendkívül drágák - akár egy időjárás-állomás árának a tízszeresét, vagyis fél-egy millió forintot is elérhetik. A most fejlesztett modul ennél jóval olcsóbb; ha a tesztidőszak sikeres, a termék professzionális felhasználók, vitorlázók, siklóernyősök, sárkány- vagy magánrepülők, házi vagy ipari szélerőművet-, széturbinát telepíteni készülők) számára elérhető árú, IP-szenzorként meg is rendelhető majd webáruházunkban (várhatóan 2011 januárjától).
Egyelőre úgy tűnik, hogy az idei nemzeti ünnepünket megkoronázó tűzijáték során a különösebben kiemelkedő szél-, vagy intenzív zivatar esélye elhanyagolhatóan csekély - mégis, villámlokalizációs hálózatunkkal és szükség esetén radarunkkal és élőben, nyilvánosan jelentkezünk.
Köszönjük!
Az Időkép Csapata
Szerző: Időkép
Megjelent: 2010.08.20 0:16