Tornádó okozott károkat Pest megyében vasárnap

Több jel is arra utal, hogy tornádó ért földet Tápiószőlősön és Tápiószelén is.

Az év egyik legzivatarosabb napjával indult az augusztus. Egy hullámzó hidegfront hatására több helyen alakultak ki heves zivatarok, melyek magukba foglalták a szélviharral kísért zivatarláncokat és szupercellákat. A viharok több helyen kidőlt fákat, leszakított tetőket, vezetékeket hagytak maguk mögött.

A károk túlnyomó részéért a helyenként 90-120 km/h-t elérő kifutószél, légzuhatagok voltak a felelősek,

de akadt olyan része az országnak, ahol másik időjárási jelenség állt a pusztítás hátterében.

Ez pedig nem más mint a tornádó.

Noha a tornádókat nem lehet előrejelezni, és nem lehet megmondani melyik szupercellából fog lenyúlni felhőtölcsér, több paraméter is kedvezően alakult ahhoz, hogy erőteljes, forgó feláramlások alakuljanak ki, melyek magukban hordozzák egy esetleges tornádó kialakulásának lehetőségét is. A fent leírtakra látványos példát szolgáltatott a Tiszacsegénél fotózott, elképesztő struktúrájú szupercella, ami végül nem produkált tornádót.

Koboldozat fotója Tiszacsegéről

Több jel utal arra azonban, hogy nyugatabbra kialakult társát már tornádó kísérte, ami Tápiószőlősön és Tápiszelén is földet ért.

Mindkét településről érkeztek felvételek. Tápiószelén Gloncz István készített felvételt a látványos tölcsérről, melyen nem vehető ki egyértelműen, hogy el is érte a felszínt, vagy csak tubáról van szó.

Gloncz István videója

Egy helybéli lakos, Bodnár Eszter azonban kis területre koncentrálódó károkról számolt be szerkesztőségünknek a város központjától nem messze. Telkükön több fűzfa is kidőlt, melyek ráadásul egymásra merőlegesen feküdtek, ami egy tipikus jele annak, hogy tornádó, és nem heves kifutószél okozta a károkat. Ehhez társul az a körülmény, hogy a velük közvetlen szomszédos területeken nem alakultak ki jelentős károk.

Bodnár Eszter fotói 

Ugyanerről a tornádóról készülhetett felvétel korábban Tápiószőlősön is. Páliné Balogh Eliz videóján felkavarodó törmeléket, köztük egy magasba emelkedett trambulint is láthatunk. A települést ért más károkról eddig nem érkezett információ.

Páliné Balogh Eliz videója

Mindent összegezve tehát nagy eséllyel egy

szupercellához kapcsolódó mezociklonális tornádó alakult ki Tápiószőlős és Tápiószele térségében,

ami mindkét településen földet ért. A károk alapján a korrigált Fujita-skála szerinti F0-F1-es erősségű tornádóról lehet beszélni.

Borítókép: Bodnár Eszter

 

Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2021.08.04 9:45


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

Viharokkal érkezik a keddi hidegfront
Üllők sorakoztak szerte az égen
Egész Közép-Európában nálunk van a legmelegebb