Tintahal a világűrben

Nemcsak a tengerek, óceánok mélyén találhatunk rejtőzködő tintahalat.

Képtárunkba az időjáráson kívül más témákban is kapunk felvételeket, többek között csillagászati témájúakat is. Borovszky Péter egy gyönyörű asztrofotót készített, aki az űr távoli képződményeiről már több lenyűgöző felvételt is elküldött számunkra. Most a Tintahal-ködöt vette célba távcsövével, melyről technikai adatok is megtalálhatóak a képtárunkba feltöltött képe alatt.

A Tintahal-köd (Ou4) egy lenyűgöző és különleges planetáris köd, amelyet 2011-ben egy francia amatőr csillagász, Nicolas Outters fedezett fel. Az Auriga (Szekeres) csillagképben található a jelenlegi tudásunk szerint a Földtől nagyjából 2300 fényév távolságra. Rendkívül halvány jellege miatt nagyon nehezen megfigyelhető. A köd a különleges megjelenése és alakja miatt kapta a nevét, mivel emlékeztet egy tengeri tintahal formájára.

A Tintahal-köd | Fotó: Borovszky Péter

A Tintahal-köd az egyik legnagyobb ismert planetáris köd, átmérője megközelítőleg 2,3 fényév, hossza pedig körülbelül 50 fényév. Ez a hatalmas méret már önmagában is érdekes, azonban a köd különleges kékszínű megjelenése is figyelemre méltó. A színét főként az OIII sugárzásnak köszönheti.

 Mi az az OIII SUGÁRZÁS?

Az OIII sugárzás az ionizált oxigén által kibocsátott elektromágneses sugárzás, amelyet az asztrofotográfiában és a csillagászatban gyakran megfigyelnek. Az „OIII” jelölés az oxigén (O) harmadik ionizációs állapotát jelöli, amelynél az oxigénatomból két elektront már elvesztett. Ezt a sugárzást a kétszeresen ionizált oxigén bocsátja ki, amikor magas energiájú csillagok UV-sugárzása gerjeszti. Az OIII sugárzás hullámhossza az optikai spektrum kékeszöld tartományába esik, és körülbelül 500,7 nanométeren figyelhető meg. Emiatt a csillagászati képeken az OIII gyakran kék vagy zöld árnyalatként jelenik meg, és jellegzetesen szép színt ad az objektumoknak.

A köd pontos eredete még mindig kérdéses a csillagászok számára. Az egyik feltételezés szerint a közeli HR8119 kettőscsillag lehet a Tintahal-köd ionizálásáért felelős. Ezen elmélet szerint az erős csillagszél és az UV-sugárzás, amely ebből a rendszerből áramlik, képes ionizálni a környező gázokat, ezáltal létrehozva a ködöt.

Borítókép: Borovszky Péter

Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat.


Tudtad, hogy létezik a Tintahal-köd?

◎ Igen

◎ Nem

Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: 2024.11.13 14:13


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

A vasárnapi pirkadat előtt volt a Leonidák maximuma
A péntek esti, éjjeli teliholdkor akár holdkoszorúkat is láthatunk
A Hold és a Szaturnusz párosa ragyogja be este az eget