Különleges csillagászati esemény volt megfigyelhető szombat este.
A Jupiter kerül ugyanis oppozícióba, azaz a Földdel való szembenállásba. Az oppozíciónak nevezett jelenség a földpályán kívül keringő bolygóknak (Mars, Jupier, Szaturnusz, Uránusz és Neptunusz) egy kitüntetett helyzete. Ekkor a Földről nézve a planéta pontosan a Nappal ellentétes oldalon van, tehát a Föld a Nap és a bolygó közé kerül. Ilyenkor van a legközelebb hozzánk, ezért ekkor látszik a legnagyobbnak és legfényesebbnek.
Este 7-kor így lesz látható a Jupiter a keleti horizont fölött | Forrás: Stellarium-web.org
A látszólagos nagyság és fényesség attól is függ, hogy napközelben vagy naptávolban következik-e be a szembenállás. A Jupiter legutóbb tavaly január 21-én került napközelbe. Mivel a bolygó keringési ideje 12 év, így a mostani szembenállás során is nagyobbnak és fényesebbnek láthatjuk.
Szabad szemmel is látható lesz a jelenség
A Jupiter 17 órakor már látható lesz a keleti égbolton, 10 fokkal a horizont felett, bár ekkor még alacsonyan jár majd. Teljes fényességében 19 órától ragyog fel a keleti égbolton, nagyjából 30 fokkal a horizont felett, majd egyre magasabban lesz látható. Mivel a bolygó 21 óra 55 perckor megfordul a tengelye körül, így az éjszaka során mindvégig látható lesz a teljes felülete. A Jupiter mellett a holdjai (Ganymedes, Europa, Io és Callisto) is megfigyelhetőek lesznek.
Borítókép: Nagy Róbert
Szerző: Időkép
Megjelent: Szombat 7:41