Sajnos egyre inkább úgy tűnik, hogy a történelem mellett az időjárás is ismétli önmagát. A legutóbbi, Nyírségben történt több milliárd forintos károkat okozó 5 centis jégveréshez kísértetiesen hasonló időjárási helyzet alakult ki hazánkban, igaz annak pont a másik végén; északkelet helyett a délnyugati határ mentén taroltak a heves zivatarok.
Kedd reggel a legtöbb előrejelző még bizonytalan volt a délután várható helyzettel kapcsolatban. Az eseményeket egy északnyugat felől érkező hullámzó frontrendszer alakította, melynek a hidegfrontja reggel többfelé élénk, erős északnyugati szelet okozott, főként a Dunántúlon.
A front után délnyugaton megjelenő légköri labilitás, ill. más szükséges elemek (nedvesség, szélnyírás) meglétével megnyílt a lehetőség heves zivatarok, ún. szupercellák létrejöttére - ennek esélyét azonban valójában senki sem látta előre.
Délután fél négy körül aztán a radarképeken Graz magasságában feltűnt egy igen heves szupercella, mely teljes gőzzel Magyarország felé tartott (lásd jobbra). Az eseményekre gyorsan reagálva a Percről percre még a vihar megérkezte előtt el tudott indulni, így amikor a cella fél ötkor átlépte a határt, már több ezer ember előre tudomást szerzett a várható szélsőséges időjárásról.
A vihar érkezése előtt nem sokkal kiadott narancs riasztás nem volt alaptalan, a bal fent látható, Lentiből érkezett észlelői fénykép érzékeltette előre a vihar nagyságát. Nagykanizsát 2-3 centis jéggel és kb. 90 km/h-s széllel érte el a vihar, majd tovább haladt Somogy felé, mindeközben tovább erősödött.
Nagyatádon áthaladva már óriási, 4 cm-es jéglabdákról érkeztek folyamatosan a hír, ám a java ekkor még hátra volt, hiszen csak ekkor kezdett el kampó alakzatot felvenni a zivatarrendszer (ld. a radarképen). A "kampó" közepén ilyenkor igen erős, 100 km/h-t bőven meghaladó széllökésekre kell készülni, a forma két végén pedig megnő az esélye felhőtölcsérek (tubák és tornádók) létrejöttének - ez utóbbiakról egyelőre nem érkezett hír, viszont szélkárokról sajnos annál inkább: levert cserepek, derékba tört fák, néhol lesodort tetők jelezték a vihar útját. A legerősebb széllökést Sátorhelyen mérte az OMSZ, 112 km/h-s volt.
A szupercella legerősebb fázisát a Mecseken átbukva Pécsett érte el, számtalan bejelentés és fénykép érkezett 5 cm-es jégdarabokról, betört szélvédőkről és ablakokról, valamint a felhőszakadás villámárvizében úszó területekről és utakról. Fényképek képtárunk
Szupercella,
Jégeső és
Viharkárok albumaiban, valamint a cikk alján.
Az első, pusztító hullámot két másik követte, ám ezek már csak a kora esti órákban, legyengült állapotban érték el hazánkat, így azok szerencsére már nem okoztak károkat.
Percről percrénk
ide kattintva olvasható vissza.
Végezetül egy-egy észlelői videó a pécsi felhőszakadásról ill. a szomszédos Pogányon történt jégverésről:
Az Időkép viharvadász csapatának rövid videója a 67-esről:
Ezúton is szeretnénk megköszönni észlelőinknek, hogy a keddi nap folyamán is több száz fényképpel, több ezer észleléssel és friss információkkal látták el oldalunkat. Segítségükre természetesen számítunk legközelebb is!