Szombaton űrszemét-szedést tesztelnek élőben

Az Astroscale vállalat elsőként közvetíti az űrszemét begyűjtésének új technikáját.

A Föld körül keringő hatalmas mennyiségű űrszemét jelentős problémákat vet fel az emberiség számára. Az elhasználódott műholdak és törmelékek véletlen ütközések útján könnyen tönkretehetik az új űreszközöket. Ennek kiküszöbölésére a témával foglalkozó vállalatok több módszerrel is próbálkoztak, leggyakrabban az űrszemét fizikai begyűjtésére alapozva, akár hálót, lézert, szigonyt, karmokat használva.

A japán kezekben lévő, brit irányítású Astroscale cég egy új módszerrel kísérletezik, melynek eredményét szombaton bárki megnézheti a vállalat Youtube csatornáján. Szombat reggel 5 óra 30 perctől élőben közvetítik az ELSA-d (End-of-Life Services demonstration) projekt keretein belül megrendezésre kerülő szemétszedést. A korábbi technológiáktól és elméletektől eltérően az űrszemét begyűjtését ezúttal mágneses dokkolással akarják megoldani

A teszt alatt egyelőre nem valódi szemetet használnak, hanem két műholdat bocsátanak fel, melyek közül a nagyobb elengedi, majd újra és újra begyűjti a kisebbet.

Amennyiben a demonstráció sikeresen végződik, a bemutató végén a műholdak elégnek a légkörben.

Youtube/ Astroscale

Borítókép: A European Space Agency (ESA) Föld körüli műholdakról és törmelékről készült illusztrációja

Szerző: Szabó Bea
Megjelent: 2021.03.18 10:49


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

Lángra kapott a Nagy-Hideg-hegyi turistaház
12 fokos hőmérsékleti kontraszt alakult ki hazánkban
Tintahal a világűrben