Kedden a közeledő hidegfront miatt kora délután már elkezdett instabilizálódni a légkör. Kisebb záporok alakultak ki a nyugati határ, valamint a Dunakanyar környékén. Az alapvetően száraz alsó légkör miatt azonban ezek sok csapadékot nem hagytak maguk után.
Kora délutáni zápor a Kendig-csúcs környékén, ami végül Kőszeget is elérte. A záporból hódara is hullott. Üzemeltető: Városi Rádióklub Kőszeg
Késő délután azonban változott a helyzet. Az északnyugat felől érkező gyors mozgású hidegfront elérte a Dunántúl északi részét. A fronthoz kapcsolódó erős összeáramlási zóna mentén újabb záporok pattantak ki nyugaton, Szombathelytől keletre pedig a szezon első zivatarja is bedörrent.
A front konvergenciája mentén kialakuló záporok, amelyekből végül az idény első zivatara is megszületett. A Ság-hegyi kamera üzemeltetője: Microweb Internet - Remicro Kft.
A záporokat, zivatarokat impozáns mammatusz felhőzet kísérte több helyen is.
Hódos Tamás látványos fotói Szombathelyről
Pem Gábor fotója Szombathelyről
Lőrincz Edit fotója Szombathelyről
Kozma Gábor fotója Balogunyomról
Jelentős volt a szélnyírás is, de konvektív energiából (CAPE) nem volt túl sok. Annyi azonban rendelkezésre állt, hogy a szupercellák gyengébb típusa, az ún. LP (low precipitation, azaz kiscsapadékú) szupercella is kialakuljon.
A farkasfai kamera remek felvétele az LP szupercelláról. Üzemeltető: ZNET Telekom Zrt.
Este Győr környékén is bedörrent egy-két cella, de az igazi műsor késő este következett. 10 óra környékén Győr térségéből indult el az a zivatargóc, ami Tatabányát érintve Budapestet is elérte. 11 óra után pedig a Pesti oldalon, és Pest megye több pontján is zivatarok alakult ki.
Lévai Lórán lenyűgöző felvétele
Villámfényes Budapest a Széchenyi-hegyről nézve. Üzemeltető: Antenna Hungária Kft.
Szebellédi Tündi fotói Perkátáról
Tóth Endere fotója Szentendréről
Isaszegről és Százhalombattáról észlelőink kisebb jégesőről is beszámoltak.
Madg fotója Isaszegről
Nem koraiak még ezek a zivatarok?
A hideg évszakban előforduló zivatarok nem számítanak rendkívülinek, bár jóval ritkábban alakulnak ki, mint nyáron. Ez azzal magyarázható, hogy a hőmérséklet visszaesésével lecsökken a zivatarok számára hasznosítható konvektív energia mennyisége a légkörben. Amik létre is jönnek, azok rendszerint az erős légkördinamikai kényszereknek (erős ciklonok, jet) köszönhetik kialakulásukat, de ezek általában gyenge, kevés villámlással járó zivatarok.
Az évnek ebben a szakaszában ilyen intenzív villámlással kísért zivatargóc viszont kissé szokatlannak számít. Na de mégis mitől alakultak ki akkor?
Kedd este a közép troposzférában (kb. 5500 méter) megérkező hideg levegő jelentősen labilizálta a légkört, miközben a felszín közelében még továbbra is jelen volt az erős összeáramlás. Ez már jó alapot biztosított a záporos csapadék kialakulásához.
Az i-re a pontot azonban a front felett fújó erős jet stream (magaslégköri futóáramlás) tette fel. A jet magjának bal kilépő oldalán erős emelési kényszer (felfelé ható szívóhatás) lépett fel, ami végül megadta a szükséges felhajtóerőt a zivatarok kialakulásához.
A WRF március 5-én 23 órára vonatkozó előrejelzésén piros színekben jelenik meg a fölénk helyeződő jet mag 300 hPa-os (kb. 10 kilométer) magasságban. Forrás: Meteociel.fr
A zivatarok komoly károkat nem okoztak, de észlelőink beszámolói alapján a hirtelen lehulló, jelentős csapadékmennyiség miatt Újpesten hömpölygött a víz az utcákon.
Minden kedves észlelőnknek köszönjük a látványos fotókat, felvételeket!
Borítókép: Astek
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2019.03.08 13:10