A mai nap sem múlt el záporok, zivatarok nélkül. Az átrobogó cellákat követően sokfelé hamar kisütött a nap, így ismét többfelé búcsúztatták szivárványok a napot. Viszont a hagyományos szivárványok mellett ezúttal olyanok is megjelentek, melyek úgy néztek ki, mintha a szemünk nem akart volna tökéletesen fókuszálni. Valójában nem a szemünk csalt, hanem úgynevezett
számfeletti ívek jelentek meg a szivárványokhoz kapcsolódva.
Felhasználóinktól pedig sok szép fotót is kaptunk róluk:
Zozi56 /Tiszafüred/
Fegyverneki webkameránk felvétele (Üzemeltető: Fodor László)
Lacika127486736 /Tura/
Tarack72 /Tura/
Dzsi1985 /Pécs/
Annafoto /Olasz/
Ember Nikoletta /Budapest/
Szerkesztőségünk fotója /Budapest/
Szerkesztőségünk fotója /Budapest/
A számfeletti ívek nem fénytörés következtében jönnek létre, hanem itt egy
fényelhajlási jelenségről van szó.
Lényegében egy kevert jelenséget látunk ilyenkor, ugyanis magát az alap szivárványt viszont a fénytörés hozza létre. A számfeletti ívek megfelelő körülmények között a szivárvány fő ívének belső felén figyelhetőek meg. A szivárvány sávjai közül legbelül az ibolya szín található, az őt követő számfeletti ívek színe és száma pedig a levegőben előforduló vízcseppek méretétől függ. Általában az ibolya színű sávot pár világoskék és sötétkék sáv követi, azonban az ívek lehetnek más színűek, mint például sárgák, rózsaszínűek, vagy akár fehérek.
Viszont ideális esetben a szivárvány akár megsokszorozódhat, mint ahogy az alábbi 2018. szeptember 18-ai képen is látszik, mely New Jersey partjainál készült, ahol a szivárvány négy számfeletti ívvel is rendelkezett, és a NASA-nál a nap felvétele volt akkor:
Kép forrása: Instagram/johnentwistle_photography
Köszönjük a felvételeket!
Borítókép: Dzsi1985
Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: 2020.05.29 21:12