Gyenge sarki fény borította rózsaszínbe az égboltot az északi horizont felett péntek este, valamint éjjel, de ezt megelőzően már csütörtökön is megjelent egy-egy webkameránkon az aurora borealis, melyet egy november 6-án bekövetkező napkitörés és az utána kialakult geomágneses vihar hívott életre.
Este 8 és 9 óra között jelent meg először egyértelműen a webkamerákon:
A sarki fény webkameráinkon
Webkamera: Füzéri vár
Webkamera: Debrőd (Szemán Viktor)
A péntek esti felvételeket jobban megnézve zöldes, vöröses színek is feltűntek a sarki fény rózsaszín árnyalatai mellett, de ezek nem a sarki fényhez kötődtek. Itt egy másik optikai jelenségről, a légkörfényről van szó. A légkörfény egy halvány, szabad szemmel nem látható fényjelenség az éjszakai égbolton, mely akkor alakul ki, amikor a Napból érkező extrém UV-sugárzás hatására a légkörben található atomok és molekulák gerjesztett állapotba kerülnek, és fényt bocsátanak ki.
A légkörfény kialakulása tehát szorosan összefügg a naptevékenységgel.
Zöld légkörfénybe csomagolt sarki fény a horizont fölött | Webkamera: Debrőd (Szemán Viktor)
Narancssárgás légkörfény | Webkamera: Borzont (Fifth Element Retreat)
A légkörfény megjelenhet narancsos-sárgás, zöld, kék és vörös színben, attól függően, hogy milyen magasságban, milyen elemekről van szó, de persze ezek a színek akár együttesen is megjelenhetnek. Az alacsonyabb, 90-100 km-es magasságban lévő oxigén például zöld fényt ad, míg a magasabb rétegekben lévő oxigén vörös színben ragyog. A nátrium narancsos-sárgás árnyalatot eredményez, míg a hidroxil gyökök vörös fényt bocsátanak ki.
Borítókép: Szemán Viktor (Debrőd)
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2024.11.09 12:17