Szokatlanul erős hőhullám érte el az Antarktiszt a múlt héten, amelynek eredményeképpen 47 fokkal volt melegebb a kontinens keleti részén, mint az alapul vett sokéves átlag.
A rendkívüli meleg hatására az 1200 négyzetkilométer felszíni kiterjedésű Conger-jégself összeroppanása március 5 és 7. között kezdődött, majd március 15-én leszakadt és néhány nap alatt darabjaira tört össze.
A jégself mérete nagyjából Róma területének felelt meg
A jégselfek fontos szerepet játszanak a szárazföldi jég visszatartásában. Nélkülük a szárazföldi jég gyorsabban áramlik az óceánba, ami a tengerszint emelkedéséhez vezet.
Legutóbb a 2000-es évek elején a Larsen B jégself leszakadása volt ilyen horderejű esemény, igaz, a Conger-jégself ehhez képest viszonylag kicsi. A tudósok, sarkkutatók azon is meglepődtek, hogy az Antarktisz keleti részén történt ilyen jellegű esemény, a köztudatban erre ugyanis egy szilárd, magas,, mozdíthatatlan jégtömbként gondolnak.
Márciusban egyébként a Conger-jégself összeomlásán túl két további gleccserről is törtek le kisebb darabok a Kelet-Antarktiszon. Mivel a Conger mögötti gleccser kicsi, szerencsére nem lesz komoly hatása, ha bejut a tengerbe. A jövőben az éghajlat felmelegedésével azonban még több jégtábla szakadhat le, ami már globálisan a tengerszint emelkedéséhez vezethet.
Forrás: MTI
A borítókép illusztráció, forrása: Flickr
Szerző: Időkép
Megjelent: 2022.03.26 10:10