A hazai folyók vízszintje az augusztus óta tartó csapadékszegény időszak következtében jelentősen lecsökkent, november hónap folyamán a Dunán, a Tiszán és mellékfolyóikon is több helyen mértek rekord alacsony vízállást. Nem is csoda, hiszen az utolsó, nagyobb területre is kiterjedő számottevő (10-20 mm körüli) csapadék október 20-a tájékán hullott hazánkban, ugyanakkor novemberben csak jelentéktelen, alig néhány tized mm eső esett, az is csak néhol, elsősorban a Siófok-Szekszárd vonal mentén november 7-én.
A Duna magyarországi szakaszán több helyen gondot okoz az apadás. Budapesten 2003 óta először ismét kilátszik az Ínség-szikla a Gellért-hegy lábánál. Dunaföldváron a hónap folyamán már többször is az eddigi legkisebb vízszint (150 cm, 2003. szeptember 11.) alá süllyedt a vízállás. Ugyan még nem hivatalosan, idén új minimum rekord született a településen. Vasárnap 100 cm volt a vízállás Mohácsnál, ha a következő napokban ez az érték 90-85 cm alá süllyed, le kell állítani a kompforgalmat. Több kilométeres sorban várakoznak a teherhajók a magyar határ közelében, a szerbiai Apatinnál. A Duna alacsony vízszintje miatt nem tudnak továbbmenni, ugyanis könnyen zátonyra futnának. Meg kell várniuk, hogy legalább fél métert emelkedjen a folyó vízszintje. A Dunán elsőfokú alacsony vízvédelmi készültség van.
A Tiszán és mellékfolyóin is meglehetősen alacsony a vízállás, az több helyen is az eddigi minimum rekord közelébe süllyedt. A szárazság leginkább a felső szakaszokat érinti. A Tisza magyarországi szakaszán Tiszabecsnél, Tivadarnál és Záhonynál közelítették meg az eddig mért legalacsonyabb értékeket a mérések. Rekord közeli, helyenként az alatti a vízszint a Szamoson, a Krasznán, a Körösökön, illetve a Maroson is.
A legfrissebb előrejelzések szerint a hazai folyók vízgyűjtő területein nagyobb mennyiségű csapadék legkorábban a jövő hét elején hullhat. A cikkünkben megjelent képek Szalontai Szabolcs és a Horgasz.hu felvételei, köszönjük szépen!
Forrás: VITUKI, Hirado.hu, [origo], Horgasz.hu