2024. december 27-én fedezték fel a csillagászok a 2024 YR4 aszteroidát, amely a február 6-án végzett számítások alapján 2,3 százalékos valószínűséggel találhatja el bolygónkat 2032. december 22-én. Vannak olyan számítások is, miszerint a Holdat fogja eltalálni.
Az Európai Űrügynökség (ESA) blogján olvasható információ szerint sürgősségi döntés született, miszerint az elkövetkező hónapokban a James Webb űrteleszkóppal fogják vizsgálni az aszteroida méreteit.
A James Webb űrtávcső egy 6,5 méter átmérővel rendelkező, infravörös űrtávcső. A NASA legfontosabb asztrofizikai projektje, a valaha épített legjobb űrteleszkóp. Érzékeny műszereinek köszönhetően képes a legtávolabbi objektumokat és eseményeket megfigyelni a világegyetemben.
Jelenleg csak földi teleszkópokon keresztül végzett becslések állnak rendelkezésre az aszteroida méreteire vonatkozóan, miszerint nagyjából 40 és 90 méter között lehet az átmérője. Ezekkel a távcsövekkel viszont csak az aszteroidák napsütötte részét lehet megfigyelni, a sötét oldalukat nem látják, emiatt csupán pontatlan becsléseket lehet adni az égitest valódi méreteire vonatkozóan.
X/Twitter betöltése
Animáción az aszteroida potenciális becsapódási helyeiről
Az ESA szerint a James Webb űrteleszkóppal végzett megfigyelések jelentősen javítják majd az aszteroida méretének megértését. Az űrteleszkóp ahelyett, hogy a visszavert napfényt nézné, infravörös műszerei segítségével az aszteroida által kibocsátott hőt fogja vizsgálni, segítve ezzel megállapítani valódi méretét és felszíni összetételét. Elsőként márciusban fogja megfigyelni a 2024 YR4-et, amikor az eléri csúcsfényességét. A következő megfigyelésre pedig májusban kerül sor, mielőtt az aszteroida eltávolodik a Naptól. Ezt követően csak 2028-ban lesz lehetőség megfigyelni az űrkőzetet.
A borítókép illusztráció
Szerző: Időkép
Megjelent: 15 órája