Pollenszezon-lezárva

Örülhetnek az allergiások, hiszen vége az idei szezonnak. Vajon milyen volt 2010-ben a tavaszi fák, illetve nyári gyomok pollenszórása?

A következő összesítést az ÁNTSZ Országos Környezetegészségügyi Intézet ÁNTSZ OTH Kommunikációs Főosztálya adta ki.

A pollenszezon egymástól jól elkülönülő két részre osztható: a tavaszi fák, illetve a nyári gyomok pollenszórására. Előbbit elsősorban a hőmérséklet befolyásolja, míg utóbbit a csapadék, a hőmérséklet és a gyomirtás együttesen.

A 2010-es év tavaszi pollenszezonja a decemberi magas hőmérséklet miatt korán elindult, azonban néhány nap után tartós fagyok következtében egészen február közepéig visszaszorult. A mogyoró és az éger pollenszórásának indulása után újabb fagyok miatt ismét leesett a pollenterhelés, majd március elejétől folyamatosan erősödött – az előző két évnél erősebb tavaszi pollenterhelést eredményezve.

A tavaszi és a nyári pollenszezon közötti átmeneti időszak fő allergénje a pázsitfűfélék virágpora – ebben az évben a korábbiakhoz hasonló terhelést mutatott, kissé magasabb napi összterhelés értékekkel.

A nyári gyomok pollenszórását erősíti, ha a vegetációs periódusban (május) sok eső esik, gyengíti a virágzás során előforduló túl magas hőmérséklet és a kevés csapadék, mely a növényt károsítja, illetve a túl sok csapadék is, mely a pollenszórást csökkenti.

Az országos napi átlagértékek alapján a tüneteket okozó napok (10 pollenszem/m3/nap feletti koncentráció) augusztus 10-től szeptember 27-ig tartottak. A mért legmagasabb napi maximum az eddig (1992-től) mért legmagasabb napi koncentráció volt (1684 db pollenszem/m3 Nyíregyháza).

A minden allergiásnál erős tüneteket kiváltó nagyon magas (100 pollenszem/m3/nap feletti koncentráció) pollenterhelésű napok az országos átlag alapján augusztus 15-től szeptember 15-ig tartottak. Az éves összpollenszám érték (7647) országos átlagban kissé magasabb az előző évben mértnél (7371). Az összpollen terhelés 2010-ben Nyíregyháza környékén volt a legmagasabbezt Debrecen és Békéscsaba környéke közelítette meg. A legkevésbé magas terhelést a Nyugat-magyarországi régióban és Salgótarján körzetében mérték.

Összességében a 2010. évi pollenszezon nem sokban tért el az előző két évtől, viszont a 2005-2007. évi szezonhoz képest jelentősen magasabb terhelést mutatott.

Forrás: ÁNTSZ

Szerző: Kurunczi Rita
Megjelent: 2010.11.18 13:07


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

Szösz-szigeteket hoztak létre a nyárfák a Balatonon
A következő fázisba vált a pollenszezon
Káprázatos pollenkoszorú alakult ki Cegléden