Mindössze 3 perccel éjfél utána hazánkban is megmozdult a föld, 00:03 perckor Pannonhalma térségében lehetett földmozgást érzékelni. A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium jelentése szerint az epicentrum 13 km-es mélységben volt, a kutatóintézethez eddig Pérről érkezett néhány lakossági bejelentés arról, hogy érezték a rengést.
A szakemberek jelenlegi ismeretei alapján a mostani regnés nem kapcsolódik sem a mostani horvát, sem a görög rengésekhez.
Az éjszakai pannonhalmi rengés az északkelet-délnyugat irányú, ún. Rába-vonal környezetében történt, amely az északnyugatra fekvő Ausztroalpi-egységet választja el a tőle délkeletre elhelyezkedő Dunántúli-Középhegységi-egységtől - olvashatjuk a kutatóintézet magyarázatában.
A közelmúltban, 2003-ban, 2004-ben és 2011-ben Magyarszecsőd, Beled és Rábapatona közelében történtek a Rába-vonal környezetéhez kapcsolódó 4-es magnitúdót meghaladó rengések. Ezek jellemzően kb. 10 km-es mélységben pattantak ki, mely arra arra utal, hogy a Rába-vonal és környezete most is aktívan deformációt szenved az említett két tektonikai egység között (Süle et al., 2020).
A Pannonhalma térségében kipattant földrengés legvalószínűbben a hazánk területén jelenleg is aktív balos oldalelmozdulásos szerkezeti zónához kapcsolódik (Koroknai et al., 2020). A feszültség felhalmozódás hajtóereje ebben az esetben is az Adriai-kőzetlemez és a stabil Európai Platform között végbemenő közeledés következtében kialakuló kompressziós erőtér - írják a szakemberek legfrissebb bejegyzésükben.
A kutatóintézet azt kéri, hogy aki esetleg érezte a földrengést, mindenképpen töltse ki az obszervatóriumu kérdőívét az alábbi linken.
Borítókép: A rengés epicentruma
Szerző: Nagy-Kurunczi Rita
Megjelent: 8 órája