Nem kell várni őszig, augusztus közepén, azaz a napokban megtalálhatjuk majd a hazai csemegeszőlőt a boltok, piacok polcain, asztalain. A minél érettebb igazán értékes a szervezet számára, mivel a szőlő nem utóérő.
Étkezési szőlőként a nemzeti fajtajegyzékben szereplő 43 államilag minősített csemegeszőlő-fajta, két csemegeszőlő klón, valamint több borszőlő kerül kereskedelembe. Elsőként a Csabagyöngye, a Szőlőskertek királynője muskotály és a Saszlák kerül a kínálatba a belföldi korai érésű csemegeszőlő-fajták közül. Aztán a Pölöskei muskotály, az Attila, a Pannónia kincse a középérésű fajták közül, végül a Hamburgi muskotály, az Afuz Ali és a Moldova a későiek közül.
Fotó: Dombi Attila
Általában 2 és fél - 3 kiló fejenként az éves fogyasztásunk, ami folyamatosan emelkedik. A belföldiekből évetne 10-12 ezer tonna kerül a polcokra, míg importból 14400 tonna. Utóbbi a 2018 és 2021 közötti időszakot tekintve duplájára nőtt. A hazai termőterület 371 hektár, a frisspiaci fogyasztásra szánt borszőlővel együtt 900-1000 hektár.
Forrás: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség és Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeb), MTI
Szerző: Herrmann Dóra
Megjelent: 2023.08.15 14:13