Minden évben elérkezik az első havazás várva várt időpontja, legalábbis azok mindenképpen türelmetlenek így november közepe felé tartva, akik szeretnek a csillogó hóban, a lassan aláhulló hópelyhekben gyönyörködni. Az első alkalmak során sok esetben csak kisebb látványhavazásokban részesülünk, jellemzően az Északi-középhegység vagy a Kőszegi-hegység magasabban fekvő részein, de 2013-ban Katalin napján példul az ország több pontján is havazott.
Egy igazi hópehely, közelről szemlélve | Fotó: Tóth Gábor Gyula
De lássuk csak, hogy konkrétan mikor történt meg az elmúlt években ez az esemény! (A szezonokat természetesen ősztől kezdve számítottuk, ezért nem szerepelnek márciusi / áprilisi időpontok a felsorolásban.)
hullottak le hazánkban az első hópihék.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat korábbi feljegyzései szerint Budapesten a legkorábbi hóesés október 3-án volt, 1944-ben, éppen 79 évvel ezelőtt.
Idén úgy néz ki, hogy már a holnapi nap folyamán megérkezhet hozzánk az idei első havazás. Az átvonuló hidegfront mögött ugyanis fagyos levegő áramlik fölénk a magasabb légrétegekben, emiatt van rá némi esély, hogy holnap késő délután, este a legmagasabb hegycsúcsainkon is fagypont alá hűljön a levegő és megérkezzenek az első hópelyhek.
A hosszabb időszakot felölelő éghajlati statisztikák szerint
Magyarországon az első hóesés átlagos időpontja november második, harmadik dekádjára tehető,
de jól látszik, hogy az elmúlt 10 évben nagyobb számban esett októberre ez a dátum.
Borítókép: Szerkesztőségünk tavalyi felvétele a Nagy-Hideg-hegyről, képünk illusztráció.
Szerző: Nagy-Kurunczi Rita
Megjelent: 2023.11.10 14:29