Az elmúlt időszak igen enhye, melegrekordokkal tűzdelt időjárása nem csak a növények számára lehet megterhelő, hanem a méhek szempontjából is kétoldalú.
A méheknél ugyanis 8 fok felett beszélhetünk a kaptárból kirepülésről - ezért nem túl meglepő, hogy a napokig tartó, délnyugaton néhol akár 15-18 fokos időben több helyen is méhecskékkel találkozhattunk. Ennek a méhek szempontjából van egy fontos előnye, mégpedig, az, hogy ki tudják engedni az ürüléküket. A hideg időben ugyanis mézzel táplálkoznak a kaptárban, ennek van salakanyaga, de ezt ideális esetben 180 napig vissza tudják tartani. Bent nem piszkítanak a méhek, rendezett, higiénikus társadalom az övék. Ilyenkor viszont kihasználják a meleg időt és kint végzik el a dolgukat.
Takács Erik videója Szentgotthárdról (2023. január 1.)
"A jó méhész értékes táplálékot (minőségi mézet) hagy bent a családoknak a kaptárban, ezzel biztosabb a sikeres áttelelés. A fő probléma a téli idő előtti kirepüléssel az, hogy előbb elfásulnak a méhek. Korábban kezdik el a fiasítást/szaporodást, ezzel az atkák is korábban támadják a családokat. Az atkák elleni védekezés komoly anyagi és fizikai megterhelés a gazdáknak" - osztotta meg velünk gondolatait kollégánk, Tamási Gábor, aki szabadidejlben méhészként is tevékenykedik.
Cilla korábbi felvétele 2018. január 29-ről
Ha 60 napig nem jönne meleg periódus a hideg időben, az atkák terméketlenné válnának, nem tudnának szaporodni. Egy jó példa, hogy a két héttel korábban elkezdett fiasítás megháromszorozza(!) az atkák számát a kaptáron belül a nyár végére. Ezért jelent óriási problémát az átlagnál enyhébb idő.
"Egyes méhészek már csapdába ejtik a kaptárban a méhkirálynőt, hogy ne kezdhessék el idő előtt a fiasítást. A fenti kép (a borítókép - a szerk.) duplán aggasztó: virágzó fán virágport kereső méh mind a 2 fajt idő előtt kimeríti" - foglalta össze gondolatait Tamási Gábor, méhész.
Borítókép: Lica felvétele
Szerző: Tamási Gábor, Nagy-Kurunczi Rita
Megjelent: 2023.01.03 16:31