Ezek közül elsőként a Meteopress "Meteoview" fantázianevű, 24-72 órás nagy felbontású, továbbfejlesztett WRF-en alapuló időjárási előrejelzési modellje válik szabadon kipróbálhatóvá.
Mennyiben nyújt többet a Meteoview az eddigi előrejelzéseknél?
Egyszerű, letisztult és jól áttekinthető térképek és grafikonok mutatják a következő 3 nap várható időjárását óránkénti pontossággal, ráadásul igen részletesen - 5 kilométeres rácsfelbontással. A négy legfontosabb jellemző - a hőmérséklet, a felhőzet, a csapadék és a szél külön-külön, vagy kombinált nézetben is megjeleníthető, a térképek alatt található időcsúszkával pedig könnyedén mozoghatunk előre-hátra az előrejelzett időtartamon belül.
Mindemellett létezik ún. "diavetítés" mód is, amely videoklip-szerűen játssza le a következő 24-48 ill. 72 óra várható időjárását (a videó betöltődésére 5-10 másodpercet várni kell). A Meteoview-nek részletes magyar nyelvű súgója is van, amely ennél is részletesebb segítséget nyújt a modell használatában.
A Meteoview nagyon népszerű a cseh és a szlovák televíziós csatornákon is (jobbra). Jelenleg mintegy 5 televíziós társaság használja Prágában, de a Pozsonyi közszolgálati médiában is rendszeresen megjelenik ez a háttér.
Ahogy korábban is írtuk, a modell rácsfelbontása 5 kilométeres, ennek megfelelő pontosságú vizualizációk állnak rendelkezésre a következő 3 napra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem csak a megyeszékhelyek, hanem minden nagyobb város és kistérség egyedi várható időjárása jól elkülöníthetően jelenik meg a Meteoview térképein és grafikonjain, óránkénti bontásban.
A Meteoview figyelembe veszi Magyarország domorzatát és vizeit, így előrejelzéseinek lokális, helyi beválása is sokkal jobb lehet például az igencsak elnagyolt (pl. GFS) modellekénél. Természetesen - mint minden időjárási modell esetében - a 24 órás előrejelzés mindig pontosabb térben és időben, mint a 48 vagy a 72 órás, amit minden esetben figyelembe kell venni.
Partnerünk kérésére közel 3 hónapja kísérjük figyelemmel a Meteoview hazai kimeneteit és ennek alapján úgy tűnik, hogy nagy általánosságban a 24 órás beválás 90-95 % körüli, a 2 napos 85-90 %-ban, míg a 3 napos előrejelzés legalább 70-80 %-os valószínűséggel következik be.
Hogy konkrétan kinél, milyen arányú lesz ez a beválás, azt temészetesen nézőinknek, illetve a Meteoview magyarországi felhasználóinak kell eldönteni áprilistól májusig tartó tesztidőszakunkban.
Mi lesz az Időkép WRF modelljével?
Sokak kérdésére, aggódó felvetésére válaszolva talán megnyugtató lehet, hogy ismét megerősítjük - az Időkép saját WRF modellje természetesen továbbra is szabadon és ingyenesen elérhető lesz majd a jövőben, minden nézőnk és érdeklődőnk számára. Az, hogy jelenleg nem elérhető, egyszerűen szervereink pllanatnyi túlterheltségéből fakad; a saját radar képeinek valós idejű feldolgozása hatalmas számítási kapacitást igényel, és a meglévő 10 szerverünk már nem képes azt kiszolgálni. Új, nagy teljesítményű szervert várhatóan április végéig bezárólag sikerül beszerezni, ekkor kerülhet vissza a saját WRF.
A Meteoview tehát a jövőben nem helyettesíti, hanem csak kiegészíti majd ezt, ettől függetlenül reméljük, sokaknak nyújt majd hasznos tájékozódási alapot partnerünk előrejelző modellje.
2010. április 6.
Meteopress.cz-Időkép.hu
Szerző: Időkép
Megjelent: 2010.04.04 15:26