Kedd délután beüzemelte új időjárási modelljét az Európai Középtávú Előrejelzések Központja (ECMWF).
Az Integrated Forecast System (IFS) 48r1 verziója több jelentős változást hoz. Az idei frissítés legfontosabb újdonsága a valószínűségi előrejelzés
eddig még nem látott, 9 kilométeres felbontásra növelése.
A megnövelt felbontás pontosabban jelzi a hurrikánok pályáját | Forrás: ECMWF
Az 51 különböző lehetséges forgatókönyvet vizsgáló, ún. ensemble futások így a legpontosabb adatokat tartalmazó főfutással azonos felbontásban állítják majd elő a prognózist, melyben most első alkalommal már a Balaton vagy az Északi-Középhegység hatása közvetlenül is megjelenhet.
A felbontás növelése a múltban újrafuttatott előrejelzések (hindcastok) alapján különböző időtávokon 2-6%-kal növelte a valószínűségi előrejelzések hőmérsékleti- és széladatainak pontosságát, 10%-kal a hurrikánok pályáját, és 20%-kal a hurrikánok erősségének prognózisait.
A megnövelt felbontás (balra) a hurrikánok erősségét lényegesen pontosabban prognosztizálja | Forrás: ECMWF
Szintén jelentős változás, hogy a 30 napos előrejelzésünk, ill. az OMSZ többhetes európai anomália előrejelzésének alapját adó
Extended Range Forecast az eddig heti két alkalommal szemben már naponta készül,
ill. a korábbi 51 helyett 101 különböző lehetséges forgatókönyvet vizsgál, így az olyan veszélyes időjárási események, mint a hőhullámok, akár napokkal korábban megjelenhetnek az előrejelzésekben.
A 101 lehetséges forgatókönyvből jobban kiemelkedik, hol várható veszélyes időjárási esemény | Forrás: ECMWF
Elsősorban a téli időszakban jelentős javulás várható a hóvastagság és a felszíni hőmérséklet előrejelzésekben. Ebben az előrelépést a hóréteget immár több rétegként modellező új parametrizációs csomag hozza, mely a hópaplan tömörödését, olvadását, elszíneződését és ennek a hőmérsékletre gyakorolt hatását a korábbinál részletesebben szimulálja.
A kékkel jelölt pontokban javult a hóvastagság előrejelzés | Forrás: ECMWF
A meglévő műholdas mérésekből is több információt tud kinyerni az új modellverzió, ugyanis az allsky adatasszimiláció segítségével lehetővé vált az AMSR2 műhold mikrohullámú méréseinek felhasználása a felhős területek felett is.
A felhős területek (a képen pirossal jelölve) műholdas adatait is felhasználja már a rendszer | Forrás: ECMWF
Az új ECMWF modellre mi is nagyban támaszkodunk előrejelzéseink készítésekor, így a fejlesztés az Időkép előrejelzéseire is pozitív hatással lesz. További részletek az új verzióról az ECMWF oldalán olvashatók.
Borítókép: NASA Photo Collection / METEOSAT / NOAA GOES
Szerző: Szente-Varga Bálint
Megjelent: 2023.06.28 10:32