Kánikula, aszály: kell-e ezekre számítani idén nyáron?

Eddig csak néhány helyen érte el a hőmérséklet a 30 fokot, csapadékból sem volt hiány. De mit hoz a folytatás?

Az elmúlt napok időjárása nem éppen kedvezett a nyaralóknak, sokfelé több alkalommal is leszakadt az ég, sajnos komoly villámárvizek alakultak ki, melyek jelentős károkat okoztak. 

Sokakban felmerülhet a kérdés, vajon mikor érkezik meg az első kánikula, számítani lehet-e a tavalyihoz hasonló aszályra. Járjuk egy kicsit részletesebben körül ezt a kérdést.

2022-ben száraz tavasz követte a rendkívül csapadékszegény telet, csak áprilisban hullott több csapadék az átlagnál. Ez azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy megfelelő tartalékot biztosítson az elkövetkező 4 hónapra, májusban és mindhárom nyári hónapban jóval kevesebb eső esett az átlagnál. Az ország nagy részén súlyos aszályhelyzet alakult ki, milliárdos károk keletkeztek a mezőgazdaságban, kritikus szintre apadt a Velencei-tó vízszintje, a Balaton vízállása is alacsonnyá vált, több patak, kisebb tó és folyó kiszáradt, nem egy helyen korlátozni kellett a vízfogyasztást.

Alig csordogált víz a Tiszában Szolnoknál tavaly júliusban | Fotó: Sziklai Roland

Idén azonban teljesen más a helyzet. Elmúlt ősszel csapadékosabb periódus vette kezdetét, ami télen is folytatódott. Különösen sok csapadék hullott decemberben és januárban, majd februárban átmenetileg szárazabb időszak következett, viszont a soron következő tavaszi hónapok mindegyike csapadékosabb volt a sokévi átlagnál, ha az egész országot tekintjük. Területi különbségek természetesen ezúttal is adódtak, előfordultak szárazabb területek is, de nem ez volt jellemző. 

Az elmúlt hónapok csapadékban gazdag időjárásának köszönhetően a talajok vízkészlete fokozatosan feltöltődött, a tavak, folyók vízszintje normalizálódott, sőt a tavasz folyamán a Rábán, valamint a Tiszán és több mellékfolyóján is árhullámok alakultak ki, legutóbb például a Tarnán és a Zagyván.

A megáradt Tarna május 19-én | Fotó: Csneeva

Elmondhatjuk tehát, hogy a jelenlegi helyzet össze sem hasonlítható a tavalyival, ráadásul úgy tűnik pár szárazabb napot követően a hét második felében főként az ország keleti felén ismét csapadékosabbra fordulhat az idő. Komoly aszályhelyzet így egyelőre nem látszik, az átázott talajok pedig jó táptalajt jelenthetnek a záporoknak, zivataroknak. Ez természetesen azonban nem garancia arra, hogy júliusban és augusztusban nem jöhet aszályosabb periódus. 

A hőségimádóknak pedig egyelőre nem szolgálhatunk kecsegtető hírekkel, a héten továbbra is maradnak a 30 fok alatti maximumok. Az ECMWF modell legfrissebb valószínűségi előrejelzése alapján viszont jövő héten már melegebb időszak veheti kezdetét, a csúcshőmérséklet egyre inkább megközelítheti, elérheti a 30 fokot.

Az ECMWF modell valószínűségi előrejelzése a 850 hPa-os szint (kb. 1500 méteres magasság) hőmérsékletére vonatkozóan  | Forrás: ECMWF

Borítókép: Alacsony vízállás a Dunán tavaly augusztusban - fotó: Takács Ákos


Mit vársz az idei nyártól?

◎ Meleget és kellő mennyiségű csapadékot

◎ Hűvösebb, esősebb időt

◎ Kánikulát, többször 35 fok fölötti meleget

Szerző: Időkép
Megjelent: 2023.06.12 14:07


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

Délre esőt, északra havat hozhat az éjjel érkező ciklon
Több hullámban jön kiadós csapadék a héten
F1 2024: Hűvös éjszakák várnak a mezőnyre Las Vegasban