A július 29-i Medúzariadó című cikkünkben már beszámoltunk arról, hogy ellepték a Földközi-tengert a medúzák. Főleg Mallorca, Menorca és Ibiza partjainál okoznak gondot az elszaporodott csalánozók, de a hírek szerint azonban már az olasz tengerpart is veszélyeztetett a Ligur- és a Tirrén-tenger térségében.
Mint már írtuk, a medúzák valószínűsíthetően a meleg tenger és az óriási mértékű halászat miatt szaporodtak el a partok közelében.
A klímaváltozás miatt az átlagnál melegebb tenger kedvez a medúzák elszaporodásának, és főleg az alacsony sókoncentrációjú helyek felé terjeszkednek, ahonnan már szinte teljesen eltűntek természetes ellenségeik, így már azok sem tudják gátolni a mértéktelen terjedést.
Ennek az elszaporodásnak nem csak a fürdőzők nem örülnek, hanem akár gazdasági károk is keletkezhetnek, mivel a medúzák eleszik a halak táplálékát és a halikrát is fogyasztják. Olaszországban Calabria és Campania tartománybeli halászok fogási naplói szerint mostanában előfordul, hogy hal alig, viszont medúzából 1 fogásra 4 mázsányi kerül a hálókba.
Aki mégis ezeken a helyeken nyaral, és fürdőzik a tengerben, az sajnos számolhat azzal, hogy megcsípheti őt egy medúza. A medúzacsípést rossz közérzet kíséri: fejfájás, szédülés, izzadás, hányinger, izomgörcs, végtagfájdalom. A csípés körül apró hólyagok, csalánkiütéshez hasonló tünetek, a bőrön duzzanatok jelennek meg. Ha medúzacsípés áldozata lesz, borogassa a duzzadt bőrfelületet ecetsavval, és fáradjon be egy helyi kórházba, ahol szakszerű ellátást kap.
Szakemberek szerint hálóval kéne védekezni a kellemetlen tengeri állatok ellen, de erre nem készült még terv és pénz sincs a háznál.
Sajnos amíg az emberek nem hagynak fel a környezet pusztításával, addig az ilyen problémák mindennapossá válnak, és az ellenük tett intézkedések is csak felületesen orvosolják a gondokat.
/Bognár Ilona Zelma Meteorológus h./
Forrás: MTI, NG Online