Intenzív és kiterjedt erdőtűzek pusztítják az északi félteke erdőségeit. Az észak-amerikai és kelet-szibériai tüzek füstje az erős magassági szeleknek köszönhetően már gyakorlatilag az egész féltékét körbejárta, így Európába is eljutott.
Hajnalban a térségünk felett (kb. 3000-7000 méter közötti magasságban) húzódó füstsávok már a műholdfelvételeken is jól láthatóak voltak, sőt a felszínről is meg lehetett figyelni őket.
Európába nagy eséllyel az Észak-Amerikában tomboló tüzek füstje juthatott el a nyugatias alapáramlásnak köszönhetően. A NOAA RAP modellje által készített előrejelzési térképe az egy négyzetméternyi terület fölött lévő légoszlopban található füst mennyiséget mutatja meg
Füstsávok a péntek hajnali 5 óra 45 perckor készült műholdképen
Füstre utaló sávok a Zselici Csillagparkban elhelyzetett webkameráinkon
Az erdőtüzek fő mozgatórugója a tartósan fennálló szélsőséges időjárási körülmények. Észak-Amerikában a rendkívüli aszály és forróság, Szibériában is hasonlóképpen a folyamatosan átlag felett alakuló hőmérséklet és a szárazság könnyíti meg az erdőtüzek fellobbanását.
Idén mindkét helyen szokatlanul nagy intenzítású tüzek alakultak ki. Csak az USA-ban egy Pest megyénél kicsivel nagyobb terület égett már le. Kelet-Szibériában pedig Jakutföldön tombolnak a legkiterjedtebb tüzek, ahol eddig 15 ezer négyzetkilométernyi terület vált a lángok martalékává.
Szibériai erdőtüzek a Himawari-8 műholdfelvételén
Azon felül, hogy az erdőtüzek óriási mennyiségű széndioxidot juttatnak a légkörbe, az adott régióban is komoly problémákat okoznak. Átláthatatlan ködként telepednek a környékbeli településekre, melynek következtében (többek között) nagyon megemelkedik az egészségre rendkívül káros PM2.5 részecskék koncentrációja is.
Az erdőtüzek időszakának sajnos még közel sincs vége, amely akár októberig is elhúzódhat.
Borítókép: Filckr
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2021.07.23 12:48