Az El Niño és La Niña kifejezésekkel bizonyára sokan találkoztak már, hisz jelentős szerepet vállalnak a globális időjárási mintázatok alakításában, és ezt gyakran mi is megérezzük itt, a Kárpát-medencében. A Phys.org nemrég közétette a Duke Egyetem hétfőn megjelent kutatásának eredményeit, melyből az derült ki, hogy
ez az osszcilláció már legalább 250 millió évvel ezelőtt is létezett, sőt akkoriban gyakran erősebb is lehetett a mainál,
és ezek az ingadozások még akkor is jelen voltak, amikor a kontinensek más helyen voltak.
A tudósok ugyanazzal a klímamodellezési eszközzel dolgoztak, amelyet a Nemzetközi Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) is használ a klímaváltozás jövőbeni hatásainak vizsgálatához, de ezúttal a múlt éghajlatának szimulálása volt a cél.
250 millió évvel ezelőtt Földünk légköre a jelenleginél több szén-dioxidot tartalmazott, és az óceánok vize is melegebb volt. Dél-Amerika akkoriban a Pangea szuperkontinens központi részét képezte, és az oszcilláció a tőle nyugatra fekvő Panthalasszai-óceánban zajlott le.
A múltbeli óceáni hőmérséklet és a felszíni szelek "légköri zaj"-a kulcsszerepet játszott ezeknek az oszcillációknak az erősségében. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a múlt éghajlatainak jobb megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy pontosabb előrejelzéseket készíthessünk a jövőbeni éghajlatváltozásokról.
Borítókép: NOAA
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2024.10.22 15:38