Az elmúlt egy hónap nem igazán bővelkedett csapadékban. Március első két hetében még kaptunk bővebben az égi áldásból, ezt követően azonban szárazabb időszak vette kezdetét: ritkábban és kisebb területen hullott csak némi csapadék. A száraz időszak az Európai nagytérségi időjárásban beállt jelentős változásoknak köszönhető. Március közepétől kezdve hatalmasra nőt anticiklonok vették át az irányítást Közép-Európa felett, így pedig kevesebb csapadék érkezett nem csak hazánk területére, hanem nagyobb folyóink vízgyűjtő területeire is.
A Duna vízszintje a Hydroinfo mérései szerint Budapestnél március 16-án még 347 cm volt, április 8-ra pedig 135 cm-re apadt, ami több mint 2 méteres vízszintcsökkenést jelent.
Tóth Petra fotói a Római-partról
Karrimor észlelőnk Dunakeszin készült fotóin is szembetűnő a változás. Az első fotó március 10-én készült, amikor 294 cm volt a budapesti vízállás. A második fotó pedig már az április 7-i állapotot mutatja, amikor 137 cm volt a Duna vízszintje.
A vízszintcsökkenés még az űrből is látható volt. A Sentinel-2 Dunakeszi környékéről készített március 21-i és április 12-i műholdfelvétei között szembetűnő a különbség.
A Tisza több mérőállomásán is csökkenést figyeltek meg, melynek mértéke az egyes mérőpontok között jelentősen eltér. Több helyen 2-3 métert, helyenként 5-6 métert csökkent a folyó vízszintje az egy hónappal ezelőtti állapotokhoz képest.
Forrás: Hydroinfo.hu
A jelenlegi előrejelzések szerint a következő egy hétben sem érkezik jelentős csapadék, április végén azonban esősebb napok jöhetnek.
Köszönjük a fotókat!
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2020.04.16 15:11