Az elkövetkező napokban a Jupiter és a Szaturnusz látszólag egyre közelebb kerül egymáshoz az égen, és a téli napforduló napján, azaz
december 21-én lesz a legközelebb egymáshoz.
Ekkor mindössze 0,1 fok távolságra lesznek egymástól, és az égen látszólag akkora lesz a két égitest együttes átmérője, mint a telihold átmérőjének az egyötöde. A jelenség közvetlen napnyugta után figyelhető meg, a két bolygó együttállása az égen a Naptól 13 fokra keletre lesz, szorosan követve a naplementét, ezért sajnos a megfigyelésére csak kevés idő áll majd rendelkezésre. Az időjárás szempontjából ez az időpont még túl messze van ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy derült, vagy felhős körülmények lesznek az együttállás estéjén.
Kép: Debrődi kameránk korábbi felvétele
Ez lesz az első ilyen Jupiter-Szaturnusz együttállás a 21. században. Az eddigi legszorosabb együttállásukat 1623-ban figyelték meg, mindössze 14 évvel azt követően, hogy Galileo Galilei megalkotta az első távcsövet. Az ideihez hasonló közeli együttállásukra 60 évet kell várni, az ideit követően 2080. március 15-én lesz a két bolygó látszólag ilyen közel egymáshoz az égen.
Források: Facebook/PerthObservatory, Earthsky.org
Borítókép: Debrődi kameránk korábbi felvétele
Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: 2020.12.04 14:44