2022 nyarán rendkívüli aszály sújtotta az Alföldet, ami hatalmas károkat okozott a mezőgazdaság számára. Június közepétől bő másfél hónapon keresztül az ország keleti tájaira szinte egyetlen esőcsepp sem hullott le, emiatt az őszi aratású növények teljesen tönkrementek. Hiába érkeztek zivatarok a Dunántúlra, azok az Alföldet elérve "kiszáradtak", és talajt elérő csapadék nélkül haladtak át az Alföldön erős, viharos széllökések kíséretében.
Aszály Püspökladány határában 2022-ben | Fotó: Kövesi Péter
Az ELTE kutatóinak figyelmét is felkeltette ez az esemény, és foglalkozni kezdtek a témával, melyről az Eötvös Lóránd Tudományegyetem oldalán is megjelent egy tanulmány. Eredményeiket a Land című folyóiratban is részletesen publikálták. Arra az eredményre jutottak, hogy az erős szárazság miatt a talaj közelében
hiányzott a zivatarok kialakulásának egyik alapfeltétele, a felszín közeli párás légréteg.
Emiatt az érintett területeken elmaradtak a záporok, zivatarok, melyek a nyári csapadék jelentős részét hozzák. Emiatt tovább fokozódott az aszály, és újabb zivatarok sem tudtak kialakulni.
Miért történhetett ez?
A kutatás feltárta, hogy a vízszabályozásokat követően az intenzív mezőgazdasági művelés hatására a talaj víztároló képessége jelentősen lecsökkent, ez pedig fokozta a szárazságot.
A nagyüzemi művelés hatására a talajban lényegében létrejött egy másodlagos, majdnem vízzáró réteg.
Ez megakadályozza azt, hogy az őszi-téli, valamint a kora tavaszi, illetve a nyár eleji csapadék eljusson a talaj mélyebb rétegeibe, és ott tárolódjon el. Így a talaj felső rétegében (20-30 cm) marad a lehullott esővíz, ami a meleg időszakban gyorsan elpárolog, a talaj pedig hamar kiszárad. Ezáltal a megmaradt nagyon kevés nedvesség már nem lesz elegendő ahhoz, hogy az alsó légrétegekbe megfelelő mennyiségű nedvesség párologjon, ami a zivatarok kialakulásához fontos tényező. Ebből kifolyólag a magasabb légrétegekben lévő nedvesség sem jut el a talajig.
Teljesen kiszáradt a talaj 2022-ben Tiszacsegén | Fotó: Nagy Róbert
Mi lehet a megoldás?
Timár Gábor és Székely Balázs, a Geofizikai és Űrtudományi, valamint Jakab Gusztáv, a Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék munkatársai tettek javaslatot a probléma megoldására, mely szerint
az Alföld egy részén vissza kell állítani a vizes élőhelyeket, valamint a réteket, legelőket.
Emellett ezekre a területekre el kellene juttatni a téli időszakban hulló csapadékot, valamint a hóolvadás miatt keletkező többletvizet. Ugyanakkor fontos feladat lenne a talajszerkezet helyreállítása, illetve szükség lenne olyan növényzet visszatelepítésére, amely a nyári időszakban kellő mennyiségű nedvességet tud a légkörbe párologtatni. Ezeket a területek a mezőgazdaság számára legkevésbé értékes földekből lehetne kialakítani, ahol a talaj amúgy sem megfelelő minőségű a szántóföldi műveléshez.
Ha ezek teljesülnének, akkor az Alföld mezőgazdasági területein újra kialakulhatnának záporok, zivatarok az aszályos időszakokban is.
Forrás: Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Borítókép: Kövesi Péter (Püspökladány)
Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat képtárunkba.
Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: 2024.02.14 14:11