Az éjjeli baglyok, illetve a nagyon-nagyon korán kelők szerdán a napkelte előtti órákban egy újabb együttállást figyelhettek meg, ha jó helyen voltak. November 27-én hajnali 3 óra után kelt fel a 14%-os megvilágítottságú holdsarló keleten, majd szűk fél órával később a Spica is feltűnt a horizonton - olvasható az Ng.24.hu oldalán. A pirkadathoz közeledve egyre magasabbra kúsztak az égen, és hajnal fél 6 körül már a délkeleti égbolton figyelhettük meg a párost. Ekkor a Hold és a Spica nagyjából 3 fokos látszólagos távolságra volt egymástól az égen. A holdsarló volt magasabban, a Spica a Hold alatt, kissé balra volt látható.
Hold-Spica együttállása november 27-én 5 óra 30 perckor | Forrás: Stellarium-web.org
Viszont az időjárás nem mindenhol kedvezett a páros megfigyelését illetően, ugyanis többfelé volt erősen felhős, borult az ég, illetve pára, köd is képződött több tájegységünkön az éjszaka során, de azért voltak olyan helyek is az országban, ahol szerencsés esetben rövidebb-hosszabb ideig is láthattuk a Hold és a Spica együttállását.
A Spica a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, valamint az égbolt egyik legfényesebb csillaga is, a 15. helyen áll a sorban. Ez egy kékesfehér színű, forró és fényes óriáscsillag, amely valójában nem egyetlen csillag, hanem egy szoros kettőscsillag-rendszer. A két komponens egy extrém gyorsan forgó főszekvenciális csillag és egy kisebb kísérő, amelyek egymáshoz képest rendkívül közel helyezkednek el, körülbelül 4,014 napos periódussal keringenek. A Spica az égi egyenlítő közelében helyezkedik el, így szinte az egész Földről látható. A Spica körülbelül 250 fényévre van a Földtől. A fő komponens tömege nagyjából 10-szerese a Napénak, míg a kísérőé kisebb. Ez a csillag nagyjából 12 100-szor fényesebb a Napnál. A főcsillag felszíni hőmérséklete eléri a 22 400 K-t.
Borítókép: Griff
Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat.
Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: Kedd 14:39