Rövid szünet után szerdán ismét a zivataroké lesz főszerep. Egy hullámzó frontrendszer előoldalán leszünk, a magasban fújó futóáramlás, a nagy mértékű szélnyírás és a rendkívül nagy labilitás pedig jó táptalajt biztosít a heves viharok számára, melyek több hullámban jöhetnek.
A nyugat felől érkező első hullám már a kora hajnali, reggeli órákban átvonulhat az országon. Már ekkor szupercellák és bow-echos zivatarrendszerek alakulhatnak ki, melyhez károkozó szélvihar, jégeső, és felhőszakadás társulhat.
Délután aztán újabb hullám érkezik a Dunántúlra. A heves zivatarok legfőbb veszélyforrása a
90 km/h-nál nagyobb, esetenként akár 100-110 km/h-t meghaladó kifutószél.
Emellett az intenzívebb cellákat károkozó, akár 4-5 centiméter átmérőjű jégeső is kísérheti, és helyenként rövid idő alatt 20-30 millimétert meghaladó csapadék hullhat le, ami különösen a hegyvidéki, dombsági területen villámárvizek kialakulásához is vezhethet.
A jelenlegi előrejelzések szerint itt lehetnek a legerősebb viharok
Nemcsak a Dunánúlon és délen, északkeleten is előfordulhatnak heves zivatarok, szupercellák a délutáni, esti órákban, melyek helyenként szintén veszélyes, károkozó kísérőjelenségeket vonultathatnak fel.
A viharokat kísérő potenciálisan veszélyes időjárási jelenségek miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat a piros riasztási fokozatot is elrendelheti a holnapi nap folyamán.
Borítókép: Pinvicki Rajmond, Kacs Dávid
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2023.07.18 15:31