16 fok a Kendig-csúcson (10:55): A Kőszegi-hegységben fekvő magaslaton 16 fokot mér automatánk, eközben keleten még fagy.
Órák óta ónos eső (0:15): A Kazincbarcika-Mezőkövesd-Szeged vonaltól északra tart csak már ki a havazás, tőle nyugatra helyenként már hosszú órák óta ónos eső hullik. Rettenetesen csúsznak az utak.
Már csak északkeleten havazik (vasárnap 22:30): Jelenleg az Ózd-Karcag-Békéscsaba vonaltól északkeletre mindenütt havazik, míg északon és a Duna-Tisza közén mindenütt ónos eső hullik.
A lehulló csapadék gyorsan ráfagy az utakra, tereptárgyakra, aki teheti, inkább ne is induljon útnak.
Dől be a meleg a magasban (vasárnap 18:15): A magasban zajló erőteljes melegedés a Kendig-csúcson már igen csak érezhető: néhány óra alatt fagypont közeléből +9 fokig emelkedett a hőmérséklet.
Sokfelé esik ónos eső (vasárnap 17:40): A Mosonmagyaróvár-Bakony-Paks-Dorog négyszögben többfelé nehezíti ónos eső a közlekedést, ettől nyugatra inkább eső esik, míg keleten-északkeleten havazik. Most már a Tiszántúlt is elérte a csapadékmező.
A magasban már melegebb van (vasárnap 15:30): Érkezik a meleg levegő, szomszédainknál a magasban már igen enyhe a levegő: körülbelül 1500 méteres magasságban Zágrábban 15, míg Bécsben 10 fok van. Az inverziós helyzetnek köszönhetően a talajon továbbra is fagypont körüliek a hőmérsékletek.
Jön az ónos eső (vasárnap 15:20): Már a Komárom-Mór vonalon tart az ónos eső, fokozatosan halad kelet felé, Budapestet is eléri néhány órán belül.
Helyzetkép (vasárnap 12:55): A Bakonyban is elállt a havazás, Győr-Moson-Sopron megyében egyre több helyen hullik ónos eső. Az OMSZ kiadta a másodfokú ónos eső riasztást a Dunántúl északi területeire.
Vége lehet a szmognak (vasárnap 11:12): Az elmúlt napok ködös, szélcsendes időjárása miatt feldúsult a szálló por koncentrációja a nagyobb városokban. Ajkán jelenleg is több mint az egészségügyi érték duplája a PM10 koncentrációja, javulást a mostani csapadékos időjárás hozhat.
Most dől el (vasárnap 10:52): A következő órákban dől el, hogy hol lesz fehér a karácsony. Bár később melegedés kezdődik, ahol kellő mennyiségű hó hullik, ott az olvadás ellenére holnap estig is megmaradhat a hóréteg. Élő helyzetkép:
Mikor vált ónos esőbe? (vasárnap 10:42): A nyugati határszélen helyenként már ónos eső hullik, ez fokozatosan tolódik kelet felé. Délutánra a Bakonyig, a kora esti órákra a Dunáig, majd holnap reggelig fokozatosan a keleti országrészig ér majd a halmazállapot-váltás.
Tolódik kelet felé (vasárnap 10:15): Már az Ózd-Kecskemét vonalon tart a havazás eleje, de a Nyírségben is szállingózik a hó. A szlovén határ közelében közben már elállt a havazás.
A havazás fokozatosan terjed majd kelet felé, eközben a melegfront a magasban egyre melegebb, afrikai eredetű levegőt szállít hazánk fölé, így a havazás fokozatosan esőre vált majd.
Az alacsony talajközeli hőmérséklet miatt az eső könnyen lefagyhat, veszélyes ónos esőt létrehozva. A Dunántúl északi felére és Pest megyére az Országos Meteorológiai Szolgálat másodfokú ónos esőre szóló figyelmeztetést adott ki. Vezessünk óvatosan!
A lehullott hó az enyhülés miatt a legtöbb helyen elolvad, fehér karácsonyra legfeljebb északkeleten számíthatunk.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Szerző: Szente-Varga Bálint, Kurunczi Rita
Megjelent: 2012.12.23 8:45