Frissítve (péntek éjfél): A várakozásoknak megfelelően elhaladt a Föld mellett az égitest.
Frissítve (péntek hajnal): a NASA legfrissebb radaros mérése alapján a nemsokára érkező égitest saját holddal rendelkezik, melynek átmérője nagyjából 600 méter.
Előzmények
Május 31-én mintegy 5,8 millió kilométernyi távolságra, azaz nagyjából tizenöt Hold-Föld távolságra fog elhaladni bolygónk mellett az 1998 QE2 jelű kisbolygó. A nagyjából 2,7 kilométer átmérőjű aszteroidát a LINEAR (Lincoln Near Earth Asteroid Research) program keretében 1998. augusztus 19-én fedezték fel Új-Mexikóban. Egy ekkora méretű égitest már globális fajkihalást okozna, ha becsapódna a Földbe, szerencsére ettől azonban nem kell félnünk.
A legnagyobb földközeli objektumok csoportjába tartozó aszteroida magyar idő szerint jövő hét pénteken este 22:59 perckor lesz legközelebb a Földhöz, mintegy 5,8 millió kilométernyire tőle. Az, hogy a kisbolygó ilyen közel kerüljön újra hozzánk, a következő két évszázad során biztosan nem fog előfordulni.
A kisbolygó földközelsége elsősorban a radarcsillagászok számára érdekes: két hatalmas antennával (Goldstone, Arecibo) is letapogatják az égitest felszínét az elhaladás előtti és utáni napokban - mondta Lance Banner radarcsillagász, a Goldstone elnevezésű radarmegfigyelések legfelsőbb kutatója a NASA Sugárhajtási Laboratóriumában.
Amikor egy aszteroida ilyen közel kerül a Földhöz, fontos tudományos megfigyelések végzésére ad lehetőséget. Az adatokból a csillagászok következtetni tudnak az égitest eredetére, alakjára, méretére, valamint mozgására, illetve lehetőség adódik jövőbeli pályájának kiszámítására is.
Forrás: NASA JPL
Szerző: Cséki Gergő
Megjelent: 2013.05.23 13:29