Csodálatos Tyndall-sugarakat lehetett megfigyelni a gomolyfelhőkkel tarkított vasárnapi délutánon, azaz tegnap, amire több észlelőnk is felfigyelt és fényképezőgépet ragadott.
Mesés naplemente a Duna-parton, Tyndallokkal fűszerezve| Fotó: Koblencz Edit
Tyndallok Taksony felett | Fotó: Lica
Maga a Tyndall-jelenség sokszor kialakul, mondhatni, hétköznapinak számít az egyéb kégköroptikai csemegék között. Akkor következik be, amikor a fény kis részecskéken vagy molekulákon szétszóródik egy anyagon belül, így a fénysugarak láthatóvá válnak.
Tyndallok Pásztó közelében | Fotó: Reviczki Erika
Hasonló jelenségről van szó, mint amikor a nap sugarai áthaladnak a poros szobán és kirajzolódnak a levegőben.
Tyndallok a naplementében | Fotó: Reviczki Erika
A jelenség miatt a kék fény gyakran erősebben szóródik, ezért az ég kéknek tűnik. Nevét a jelenséget felfedező ír fizikusról, John Tyndall-ról kapta.
1820-ban Írországban született, brit fizikusról van szó. A fény szóródását vizsgálta különböző közegekben; így fedezte fel a később róla elnevezett Tyndall-jelenséget. Kísérletekkel megmutatta, hogy a föld felszínéről az ég azért látszik kéknek, mert a légkörbe érkező napsugarak szóródnak a légkört alkotó molekulákon, mielőtt a szemünkbe érkeznének.
Tyndallok Dunakeszi felett | Fotó: Napoleon25
Munkássága során főleg az energiamegmaradás törvényének következményeit kutatta, de jelentős eredményeket ért el a gleccserek mechanizmusának tisztázásában is. Ő fedezte fel, hogy a nedves levegő hőmérséklete kevésbé változik, miközben hőt nyel el. Igazolta, hogy az élelmiszer nem romlik meg, amikor csíramentes levegőben tartják; ezzel cáfolta a spontán nemzés elméletét.
Micsoda fénysugarak | Fotó: Székely Tímea
Szeged például így búcsúzott el a hétvégétől - ide is jutott Tyndallokból:
Fotó: Hunzizi
Hozzászólnál? Várunk Viber csoportunkban!
Borítókép: Androx
Szerző: Nagy-Kurunczi Rita
Megjelent: 2023.09.18 8:19