Csillagászati szempontból sem telt el eseménytelenül az első hét, 5-én 21:46-kor ugyanis egy meteor pár másodperces felvillanásáról számolt be az ország minden tájáról több száz lelkes olvasónk a Facebookon és az oldalunkon szinte egyszerre. Somogy megyében és környezetében élők a fényjelenségen felül a meteor robbanását is hallották.
A folytatásban tehát délnyugat felől napról-napra melegebb légtömegek érkeztek, három nap erejéig visszatért a hamisíthatatlan nyár hazánkba, végre élvezhettük a Nap jótékony hatását, olyannyira, hogy 8-án a déli és keleti megyékben 33-34 °C-os csúcshőmérsékletet mértek automata mérőállomásaink.
11-én hajnalban hidegrekordot könyvelhettünk el. A leálló szél és a kiderülő égbolt alatt a Dunántúlon és északon sokfelé 10 °C alá süllyedt a hőmérő higanyszála. Nagykanizsán egészen hidegre ébredhettek az ott élők, a korán útra indulóknak 5,1 °C-ot kellett elviselniük, de Szécsényben is csak pár tizedfokkal (Tmin: 5,5 °C) volt enyhébb az éjszaka. Ezután túlnyomóan derült, száraz napok következtek, a Perseida meteorraj megfigyelését mindössze a telihold nehezítette meg. Napról-napra magasabb hőmérsékleteket mérhettünk, országosan kánikula lett jellemző. A következő gyenge hidegfront 15-én este érte el nyugati megyéinket. Ennek hatásaként a Dunántúlon sokfelé volt zápor, zivatar, helyeként felhőszakadás, néhány fokkal csökkentek a hőmérsékletek.
A következőekben ismét felhőmentes, száraz időben volt részünk, majd egy gyenge hidegfront miatt a Dunántúlon viharos széllökésekkel zivatarok pattantak ki, Fonyódon 117 km/h-ás lökést regisztráltak a műszerek. A viharban tucatjával kidőlő fák következtében akadozott a vonatközlekedés és több ezer háztartásban volt rövidebb-hosszabb ideig áramszünet.
27-én a rendkívüli hőséget egy viszonylag gyenge évszakváltó hidegfront (az ősz folyamán nagy valószínűséggel már nem lesz hőség) zárta le, ugyanis csak a Nyugat-Dunántúlon pattantak ki zivatarok. A front átvonultát leginkább a feltámadó szél jelezte, de ez is csak a Dunántúlon volt jellemző. A Kab-hegyen és a Balaton térségében 90-100 km/h lökéseket mértek. Ezután tehát nem tért vissza a hőség, de fagyoskodnunk sem kellett, a délutáni órákra többfelé elérte vagy megközelítette a hőmérséklet a 30 °C-ot.
A fotókat Czékó Gábornak, viki89-nek, HeavenMannak, cs911-nek, Lawrencedesignnek megfigyelőinknek és a balatonszárszói webkameránknak köszönhetjük!
Szerző: Bodrogi Attila
Megjelent: 2011.09.01 14:57