A sokak által kedvelt régi népszokás, a busójárás éppen most zajlik Mohácson, a rendezvényre látogatók legnagyobb bánatára azonban éppen esik az eső a helyszínen.
Tegnap legalább még nem esett | Fotó: Takács-Kun Klaudia
De mi is az a busójárás? Hogyan zajlanak az események?
A beöltözött busók, jankelék, maskarák a mohácsi Koló téren gyülekeznek, itt találkoznak a Dunán csónakokkal átkelt busók az ágyús, az ördögkerekes, a szekeres, a kürtös, a teknős és más busó csoportokkal. A régi elöltöltős busóágyú dörejére a különböző csoportok a főutcán át bevonulnak a város főterére, ahol szabad farsangolás kezdődik.
Amit igazán busóssá tesz valakit, az a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc.
Ezt követően a Duna-parton és a környező utcákban iszonyú zajt keltve ünneplik a farsangot. Szürkületkor visszatérnek a főtérre és a meggyújtott óriási máglya körül táncolnak, dévajkodnak az emberekkel. Ezzel ér véget a Farsangvasárnap - olvashatjuk a Busójárás hivatalos oldalán.
Hogyan búcsúznak a busók a téltől?
A mohácsiak azonban kedden is farsangolnak, amikor is az újabb főtéri máglyára helyezett, telet jelképező koporsó elégetésével és körültáncolásával búcsúznak a hideg évszaktól, s köszöntik a tavasz eljövetelét.
Tavaly nagyobb szerencséjük volt a busójárásra látogatóknak, akkor változóan felhős, kellemes időben gyűjtötték szelektíven a szemetet a beöltözött maskarások...
2003-ban jobb idő volt... | Fotó: Takács Zoltán
Borítókép: Parabolla
Szerző: Nagy-Kurunczi Rita
Megjelent: 2024.02.11 10:15