Utoljára tavaly, november 5.-én jelentkeztem balatoni összefoglalóval, „Válságos helyzetben a Balaton” címmel. Ekkor a tó éves minimum vízszintjéhez kapcsolódó állapotot rögzítettem.
A tó természetes vízjárása azonban az őszi minimum után minden esetben emelkedik. Ennek oka, hogy a vízügyi téli félév (okt. 15. – ápr. 15.) folyamán a csökkenő, majd alacsonnyá váló hőmérséklet következtében a tó párolgási vesztesége a nyárinak töredéke lesz. Ez a körülmény még minimális csapadék mellett is a vízszint emelkedését eredményezi, ahogyan például egy éve is történt. Ekkor a téli félév csupán 15 cm-rel növelte meg a tó vízszintjét és ez nagy mértékben hozzájárult nyári gondjainkhoz. Egy újabb hasonló már a tó használhatóságát kérdőjelezte volna meg.
Szerencsére nem így történt és a mai, február közepi, 66 cm-es vízállásunk (eddig 28 cm-es növekedés) következtében bizakodva tekinthetünk a nyári félévre. Ehhez persze kellett az ősztől megnövekedett csapadék, mely egyrészt a tófelszínre hullva közvetlenül növelte a vízszintet, másrészt fokozta a vízgyűjtőről befolyó sédek, patakok, folyók vízhozamát. Ez a három természeti tényező – a tóra hulló csapadék és a vízgyűjtőről bejövő vízmennyiség összege, a vízfelület párolgása ellenében – határozza meg ugyanis a Balaton vízháztartásának állapotát.
Jó lenne, ha e kegyelmi pillanatban, mikor a vízszint zárt Sió-zsilip mellett emelkedik, mindenki számára világossá válna, hogy a természeti tényezők hosszútávú (sajnos nem kedvező) alakulása okozta-okozza vízszintünk egyre gyakoribb csökkenését és nem a túlzott, sokak által indokolatlannak, sőt szándékosnak tartott vízleeresztések hatásáról van szó.
Tavaly október végétől azonban változás állt be időjárásunkban. Utána már nem tértek vissza a néha hetekig tartó, csendes, magasnyomású időszakok a maguk csapadékszegényégével, így gyakorlatilag elmaradt a szokásos Kárpát-medencei hideg légpárna kialakulása is, amely pl. egy évvel korábban novemberben 0 mm körüli csapadékot eredményezett. Téli rosszkedvünkről ezúttal a szinte állandóan zárt magasszintű felhőzet gondoskodott, gátolva a napfény áthatolását. A hosszútávon kialakult légköri instabilitás az átlagot kissé meghaladó 40-50 mm-es csapadékot biztosított az év utolsó két hónapjára, ami az éves csapadékot 420-430 mm-re növelte. (Hosszútávú átlagban a vízszint megtartásához 500-520 mm szükséges).
Az újévben, január első felében folytatódott a tendencia: átlagos csapadék és a lassú vízszintemelkedés. Ekkor azonban egy markáns mediterrán ciklon változást hozott: pár nap alatt egy bő havi, mintegy 50 mm csapadékot. Ettől azután a vízszint emelkedése is meglódult és utána, az ismét átlagossá vált időjárás is biztosítani tudta a további erőteljes emelkedését.
Vajon ez korai felmelegedést, és szárazodást hoz-e, vagy folytatódik a nyugtalan, csapadékos időszak? Elérjük-e a 2003-as év negatív rekord 23 cm-es vízszintjét, vagy visszatér a tó az általunk kívánt vízmélységhez? Kérdések, melyre sem én, sem más nem tudja a pontos választ. A legjobb, ha ezekre mindenki saját maga próbál felelni...
Fotók: Kurunczi Rita
Szerző: Fekete Péter
Megjelent: 2013.02.14 19:08