Ezen a héten leszünk legtávolabb a Naptól

Naptávolba kerülünk, mégis ezek a hónapok a legmelegebbek hazánkban.

A Föld pályája a Nap körül ellipszis alakú, ami azt jelenti, hogy távolsága a Naptól az év során változik. Egy adott évben a Föld kétszer is áthalad egy-egy különleges ponton: az egyik az aphélium, amikor a Föld a legtávolabb van a Naptól, a másik pedig a perihélium, amikor a legközelebb van hozzá.

Csodás naplemente | Fotó: Turi Eszter

Július 6-án kerül bolygónk naptávolba, ekkor a Föld nagyjából 152,1 millió kilométerre lesz a Naptól, ami mintegy 5 millió kilométerrel nagyobb távolság, mint mikor napközelben vagyunk, ami minden év januárjában következik be, ugyanis olyankor csak körülbelül 147,1 millió kilométer a Nap-Föld távolság.

 Tudtad-e?

Ez a távolságbeli változás azonban nem befolyásolja érezhetően a Föld éghajlatát vagy időjárását. Bár lehetne gondolni, hogy a Földnek távolabbnak kellene lennie a Naptól a téli időszakban és közelebbnek a nyári időszakban, ez a helyzet éppen fordított az északi féltekén. Ez a jelenség annak köszönhető, hogy a Föld tengelye el van dőlve, ami miatt a Nap sugarai az év különböző szakaszaiban eltérő szögben érik el a Földet.

Tehát idén július 6-án a Föld a pályájának a legtávolabbi pontján lesz a Naptól, de ez nem jelenti azt, hogy ebben az időszakban hidegebb lenne. Épp ellenkezőleg, ugyanis a nyári hónapokban az északi féltekén a Nap sugarai nagyobb szögben érik el a felszínt, ezért ezek a hónapok a legmelegebbek hazánkban.

Hozzászólna? Várjuk Viber csoportunkban!

Borítókép: Lőricz Edit (Balatongyörök)


Tudtad, hogy a Föld nyáron van a legtávolabb a Naptól?

◎ Igen

◎ Nem

Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: 2023.06.29 15:24


Hirdetés

Kapcsolódó hírek

Rekordokat döntött a mostani geomágneses vihar
Megérkezett a napszél, tombolt a geomágneses vihar
Keressük a péntek este legszebb fotóját