A rekordmeleg június után, a július is átlag feletti hőmérsékletet hozott. Az Európai Unió Copernicus Climate Change programjának adatai szerint az idei július 0,56 °C-kal volt melegebb az 1981-2010 között mért júliusi átlaghőmérsékletekhez képest, illetve 0,04 °C-kal szárnyalta túl az eddig rekord tartó, 2016 júliusi átlaghőmérsékletet. Így globális szinten
2019 júliusa volt az eddigi legmelegebb hónap.
Ennyivel volt melegebb a júliusi átlaghőmérséklet az 1981-2010 közötti átlaghoz viszonyítva. Forrás: Copernicus Climate Change Service (C3S)
A melegedés az északi sarkvidéken különösen erősen jelentkezett, ahol egyébként is a globális átlaghoz viszonyítva kétszer olyan gyorsan emelkedik a hőmérséklet. Már júniusban is rekord kicsire zsugorodtak a sarkvidéki jégsapkák, és ez a tendencia júliusban is folytatódott. Az amerikai Nemzeti Jég és Hó Adatközpont adatai (NSIDC) szerint jelenleg az eddigi rekorder, 2012-es évet is alulmúlja a sarkvidéki jégtakaró kiterjedése.
Forrás: National Snow and Ice Data Center (NSIDC)
Bolygónk legnagyobb szigetének, Grönlandnak a jégtakarója is megérezte az átlagnál melgebb időt. Az ugyan nem szokatlan, hogy nyaranta a sziget partvidéki területein pozitív tartományban alakulnak a hőmérsékletek, de a július végén érkező hőhullám következtében a sziget nyugati és déli partjainál 20 fok feletti értékeket mértek.
Forrás: InfoClimat.fr
Sőt olyan helyeken is fagypont fölé melegedett a levegő, ahol egyébként nyáron is a fagy az úr. A Grönland belső területén, a 3216 méteres tengerszint feletti magasságban, a jégplató tetején elhelyezkedő Summit Camp kutatóállomáson egymást követő 3 nap is 0 fok fölött alakult a hőmérséklet július 30. és augusztus 1. között. Erre legutóbb 2012-ben volt példa, az elmúlt 70 évben pedig harmadjára fordult elő.
Forrás: Summitcamp.org
Az átlag feletti hőmérséklet pedig átlag feletti olvadással járt együtt. A Dán Meteorológiai Intézet becslései szerint júliusban 197 milliárd tonna jég olvadt el Grönlandon, ami önmagában 0,5 mm tengerszint emelkedést jelent. Ami a legelképesztőbb az maga az olvadás gyorsasága. Csak augusztus 1-én 12,5 milliárd tonna jégolvadék ömlött a tengerbe, ami
ötmillió olimpiai úszómedencét töltene meg vízzel.
Ekkora mértékű jégolvadást egy nap alatt még sohasem figyeltek meg. Ehhez fogható olvadási esemény utoljára 2012-ben fordult elő.
Július 31-én a sziget 60%-át érintette az olvadás.
Forrás: Polarportal.dk
A műholdról nézve is szemmel látható a grönlandi jég olvadása. A Sentinel-2 műholdfelvételein jól megfigyelhető a jég felszínén kialakult olvadék tavak méretének növekedése:
Forrás: Youtube/ODN News
Szerző: Varga Sándor
Megjelent: 2019.08.07 18:04