Csütörtökön közelebb kerül térségünkhöz az a mediterrán ciklon, amely Olaszország északi részén hatalmas esőzéseket okoz a napokban. Ennek a ciklonnak az előoldalán helyezkedünk el, és mivel az északi féltekén a ciklonok az óramutató járásával ellentétes irányban örvénylenek, így hazánk fölött erőteljessé válik a délies áramlás.
A 850 hPa-os szinten (nagyjából 1500 méteres magasságban) dél felől érkező meleg légtömeg | Adatok forrása: ECMWF AIFS
A dél felől érkező meleg légtömegnek köszönhetően csütörtökön sokfelé jóval az átlag felett alakulnak a csúcsértékek. Az ország nagy részén 24 és 29 fok közé melegszik napközben a levegő, viszont azokon a nyugati tájakon, ahová időközben megérkeznek a záporok, illetve egy-egy zivatar, ott délután több fokkal visszaesik a hőmérséklet. Azonban a Tiszántúlon a nap nagyobb része még túlnyomóan napos időt tartogat, és helyenként 29 fokot mutathatnak a hőmérők, de a jelenlegi számítások szerint
elsősorban Gyula és Békéscsaba térségében akár 30 fok is lehet.
Ha elérjük a 30 fokot, akkor az idei első hőségnapra is sor kerül.
WRF modellünk csütörtök 16 óra 00 percre vonatkozó előrejelzése
2024-ben április 1-jén emelkedett először 30°C fölé a hőmérséklet, így az a nap lett a legkorábbi regisztrált hőségnap Magyarországon.
Hőségnapnak hívjuk a meteorológiában azokat a napokat, amikor a levegő hőmérséklete délutánra eléri a 30°C-ot 2 méteres magasságban mérve.
Borítókép: Kocka55
Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat.
Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: 2025.04.15 12:36