Péntek hajnalban igazi ritkaságot figyelhettünk meg szabad szemmel a keleti és a délkeleti horizont felett. Napkelte előtt felsorakozott az ekliptika síkjában a Naptól való távolságuk szerint
balról jobbra a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz.
Legutóbb 2004. decemberében láthattuk egyszerre az öt bolygót, de idén sokkal kisebb lesz a látszólagos távolság a Merkúr és a Szaturnusz között. Június 3-án és 4-én hajnalban lesznek legközelebb egymáshoz a bolygók, akkor a Merkúr és a Szaturnusz 91° eltérésre lesz egymáshoz képest látható.
Június 3-án és 4-én hajnalban az öt bolygó pozíciója az ekliptika síkjában a keleti és a délkeleti horizont felett /Kép forrása: Skyandtelescope.org/
Viszont ügyesnek kell lennie annak, aki szeretné megörökíteni ezt a látványt, ugyanis utoljára a Merkúr kerül majd a horizont fölé, majd ezt követően hamarosan a Nap is eléri a horizontot, így csak rövid idő, nagyjából fél óra áll majd rendelkezésre az ötös bolygósorakozó megfigyeléséhez napkelte előtt.
A hónap további részében egyre könnyebb lesz megfigyelni a Merkúrt is, de a bolygók közötti látszólagos távolság folyamatosan növekedni fog. Június 24-én pedig a Hold is csatlakozik a bolygókhoz, mely a Vénusz és a Mars között lesz látható.
Forrás: Skyandtelescope.org
Borítókép forrása: Pixabay
Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: 2022.06.02 14:01