A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel együttműködésben üzemeltetett meteorológiai lokátor még januárban kapta meg a szükséges szakhatósági és helyszíni engedélyeket. Ezt követte a helyszín felkészítése a méretes szerkezet fogadására, melyhez külön tartószerkezet is épült.
Balra: a tartószerkezet felhelyezése a tetőre
A telepítés előkészítése óriási darut és nem kevés logisztikai erőfeszítést igényelt -
Aktuális állapot - tesztelés
A radar péntek délután tesztüzemben folyamatosan működött, és kitűnően érzékelte az akkor a főváros környékén tartózkodó enyhébb csapadéktömböket.
Jobbra lent: részlet a 16:04-es radarképből
(megjegyzés - az égtájak és irányok beállítását néhány napon belül tudjuk véglegesíteni)
A radar által szolgáltatott adatok végleges integrációját a közeljövőben fogjuk elvégezni. Ennek során a méréseket finomhangoljuk, a megfelelő domborzati interferencia-szűrőt létrehozzuk, a szolgáltatott információkat a budapesti radarunk méréseivel közös kompozit képbe integráljuk.
A tavalyi gyakorlathoz hasonlóan helyzetfüggően a legérdekesebb radarképeinket általában 5 perces időbeli felbontásban próbáljuk majd nyilvánosan elérhetővé tenni az Időképen, amikor és amennyiben arra éppen technikai lehetőségünk van..
Friss képek - a 3-dimenziós szkennelére előkészített, közel három méteres antenna felhelyezése a Repülésmeteorológiai Laboratórium tetőszerkezetére a légibázison
Radarhálózatunk fejlesztése ügyében reményeink szerint hamarosan újabb részletekkel szolgálhatunk - és talán 3. radarunk telepítésére sem kell egy újabb, teljes évet várnia érdeklődő nézőinknek.
A szolnoki radar telepítésében nyújtott segítségét ezúton is köszönjük Dr. Bottyán Zsolt százados, meteorológus, és dr. Palik Mátyás alezredes, Tanszékvezető uraknak, valamint a Szolnoki Katonai Repülőbázis ill. a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem munkatársainak, vezetőségének.
Köszönjük!
Az Időkép Csapata - 2011. április 2.
Szerző: Időkép
Megjelent: 2011.04.02 6:55