Hazánkban nagyjából június elejétől augusztus elejéig lehet megfigyelni az ún. éjszakai világító felhőket, napnyugtát követően, illetve napkeltét megelőzően másfél-két órával.
Balatoni kameránk is elkapta őket
Így akik korán indulnak munkába és szerencséjük van, könnyen megpillanthatnak egy-egy ragyogó NLC-t az égen - nem volt ez ma sem másképp, azonban kivételesen korai időpontban, már fél 4 előtt felcsillantak az égen.
A hajnal legszebb felvétele Mezőkövesdről érkezett | Fotó: Lázár Endre
A ma hajnali NLC-ket észak-északkeleti irányban lehetett megfigyelni:
A debrődi webkamera felvétele
Észlelőink mellett számos webkameránk is elcsípte a jelenséget, jöjjenek most szépen sorban a ma hajnali "fogások" - a mai NLC-ket még az is könnyen felfedezhette, aki esetleg egy buliból igyekezett hazafelé, annyira erősek voltak.
Fonyódról nézve
Angyalföld - még az épületek felett is könnyen kivehető volt | Fotó: Novák Titanilla
A világító felhők a mezoszféra felső határánál, csaknem 80-90 km-es magasságban szoktak megjelenni, a mezoszféra felső határánál - tehát jóval magasabban azoknál a felhőknél, amik időjárásunkat befolyásolják.
Elsősorban kozmikus eredetű porszemcsékre, mikrometeoritokra kondenzálódott, fagyott vízpára alkotja őket, melyekről visszaverődik a Nap fehér fénye, amely a sztratoszférán áthaladva kékes árnyalatot kap.
Egy miskolci ablakból szemlélve | Fotó: Beni2007
Dobai webkameránk gyorsított felvétele
És végül, amelyik kameránk sosem maradhat ki a sorból: Prédikálószék.
Csodás képek Prédikálószékről
Borítókép: Lázár Endre
Szerző: Nagy-Kurunczi Rita
Megjelent: 2023.07.23 10:07