A második a Messenger, mely további 30%-ot mutatott meg a 2008 január 14-én kezdődött repülése során.
"Az amerikai űrszonda a bolygó feletti harmadik, egyben utolsó átrepülésének eredményeként a sarkokon kívül teljes a kép a Merkúr eddig titokzatos felszínéről"- jelentette legutóbb a NASA egyik tudósa.
A fényképezőgépek lencséi és a Messenger fedélzeti műszerei a korábbi megfigyelésekhez képest utoljára a Merkúr felszínének további 6%-ról készítettek színes, nagy felbontású felvételeket. Ezek segítségével újabb geológiai jellegzetességeket sikerült észlelni, például egy medencét körülölelő világos részt, amely vélhetően vulkanikus eredetű.
A Messenger egy új, mintegy 260 km átmérőjű medencét is lefényképezett, amely kettős gyűrűre emlékeztető szerkezetével a nemrégiben felfedezett Raditladi-medencére emlékeztet. Akárcsak a Raditladiban, ebben az új medencében is koncentrikus törésvonalak láthatóak. Ez a Merkúron ritka jelenség a bolygó kérgének a magma hatására történt deformálódásáról tanúskodik.
Brett Denevi, az Arizonai Egyetem munkatársa szerint a medence a vulkáni tevékenység legújabb jele a Merkúron. A kutató a geológiai képződmény korát egymilliárd évesre becsülte.
Az űreszköz 2011-ben bolygó körüli pályára áll, ekkor feltérképezi majd a Naprendszer legbelső és legkisebb bolygóját.
Forrás: NASA, NG, MTI
Szerző: Kurunczi Rita
Megjelent: 2009.11.09 18:43