Ahogy arról nagyjából egy évvel ezelőtt beszámoltunk, egy új csillag ragyoghat fel az égen, melyet akár egy héten keresztül is megfigyelhetünk, viszont akkor a csillagászok még nem tudták pontosan megmondani, hogy mikor. Úgy néz ki, hogy most ennek az ideje is eljött. Biztosat nem lehet mondani,
de az első dátum, amit a szakemberek megjelöltek, az 2025. március 27-e.
Viszont ha ekkor nem következne be az esemény, akkor a következő lehetséges időpont 2025. november 10-e, azt követően pedig 2026. június 25-e, de az sem elképzelhetetlen, hogy egészen 2027-ig várni kell - olvasható az IFLScience.com oldalán.
Érdemes lesz a napokban az eget kémlelni | Fotó: Torma Péter
Létezik egy csillagrendszer a világegyetemben, mely a T Coronae Borealis (T CrB) nevet viseli. Ez válhat olyan fényessé, hogy szabad szemmel is látni lehet majd. A T CrB az Északi Korona csillagképben található, nagyjából 2500 fényévnyire van a Földtől. Ha bekövetkezik a robbanás, akkor a csillagot a Vega és az Arcturus csillagok között kell keresni.
Ez egy kettős csillag, ezért valószínűsíthető az, hogy megtörténik a robbanás. Az egyik egy vörös óriás, a másik egy fehér törpe. Mindkét objektum tömege kisebb a Napénál. A fehér törpe intenzív gravitációja anyagot vonz el a vörös óriástól, létrehozva egy akkréciós korongot, mely kicsit olyan, mint egy fekete lyuk. Amikor a fehér törpéhez elég közel kerül az anyag egy része, az olyannyira felmelegszik, hogy fúzió jön létre, melynek eredménye az, hogy a fényerő hirtelen jelentősen megnő. A T CrB rendszer fényessége többször is megnőtt a történelem során, de a változások az utóbbi években csak teleszkóppal voltak észlelhetőek.
Borítókép: Petiam91
Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat.
Szerző: Berceli Balázs
Megjelent: Szerda 16:33